GospodarkaPolska

Produkcja kukurydzy w UE – Polska w tym roku może zająć 3. pozycję

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2021 roku odnotowano rekordowe zbiory kukurydzy w Polsce. Szacuje się, że w tym roku produkcja kukurydzy w UE będzie jeszcze większa, a Polska znajdzie się w ścisłej czołówce producentów.

Rolnicy przekonują się do uprawy kukurydzy

Kukurydza zaczęła być uprawiana przez polskich rolników dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Przed rokiem 2000 powierzchnia uprawy zajmowała ok. 100 tys. ha. W latach 2013–2019 powierzchnia uprawy wzrosła i ukształtowała się na poziomie 0,6–0,7 mln ha, co pozwalało na otrzymanie ok. 4 mln ton zbiorów. W ostatnich latach tendencja do rozszerzania upraw wzrosła po raz kolejny, w 2020 roku ziarnem obsiano 0,9 mln ha. W zeszłym roku krajowe zbiory kukurydzy oszacowano na ok. 7,5 mln ton, natomiast rok wcześniej na ok. 6,8 mln ton. Zbiory przekraczają zapotrzebowanie rynku wewnętrznego, dlatego rośnie wolumen eksportu.

Zobacz także: Oligopol Nawozowy podwyższa ceny i niszczy amerykańskie rolnictwo

Produkcja kukurydzy w UE – Polska w ścisłej czołówce

W Polsce w ubiegłym roku powierzchnia zasiewów wyniosła 1 mln ha (wzrost o 5,5% r/r). Kluczowymi producentami pozostają województwa: wielkopolskie (20% zasiewów w 2020 roku), kujawsko-pomorskie (14%), mazowieckie (11%) oraz dolnośląskie (10%). Na czele unijnych producentów ziarna wciąż pozostają Rumunia oraz Francja. Na świecie zaś najwięcej produkuje się w Stanach Zjednoczonych.

Według prognoz tegoroczne światowe zbiory kukurydzy będą rekordowe i mogą osiągnąć nawet 1,2 mld ton. Wszystko dzięki dobrym prognozom rolniczym dla Brazylii i Ukrainy.

Zobacz także: Pszenica jest najdroższa od prawie dekady!

Jeśli w tym roku polscy rolnicy zbiorą planowaną ilość kukurydzy, Polska będzie mieć 11% udziału na unijnym  rynku. Warto przypomnieć, że w sezonie 2020/2021 eksport ziarna kukurydzy był rekordowy i osiągnął poziom 1,9 mln ton, z czego większość trafiła na rynek unijny. Najwięcej polskiej kukurydzy kupują Niemcy, sprzedaliśmy tam ok. 1,1 mln ton (55% wielkości eksportu). Oprócz tego rozwija się eksport do Niderlandów, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Od lipca do listopada ubiegłego roku z Polski wyeksportowano 883 tys. ton ziarna, a więc o 68% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Polecane artykuły

Back to top button