GospodarkaPolska

Produkcja kukurydzy w UE – Polska w tym roku może zająć 3. pozycję

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2021 roku odnotowano rekordowe zbiory kukurydzy w Polsce. Szacuje się, że w tym roku produkcja kukurydzy w UE będzie jeszcze większa, a Polska znajdzie się w ścisłej czołówce producentów.

Rolnicy przekonują się do uprawy kukurydzy

Kukurydza zaczęła być uprawiana przez polskich rolników dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Przed rokiem 2000 powierzchnia uprawy zajmowała ok. 100 tys. ha. W latach 2013–2019 powierzchnia uprawy wzrosła i ukształtowała się na poziomie 0,6–0,7 mln ha, co pozwalało na otrzymanie ok. 4 mln ton zbiorów. W ostatnich latach tendencja do rozszerzania upraw wzrosła po raz kolejny, w 2020 roku ziarnem obsiano 0,9 mln ha. W zeszłym roku krajowe zbiory kukurydzy oszacowano na ok. 7,5 mln ton, natomiast rok wcześniej na ok. 6,8 mln ton. Zbiory przekraczają zapotrzebowanie rynku wewnętrznego, dlatego rośnie wolumen eksportu.

Zobacz także: Oligopol Nawozowy podwyższa ceny i niszczy amerykańskie rolnictwo

Produkcja kukurydzy w UE – Polska w ścisłej czołówce

W Polsce w ubiegłym roku powierzchnia zasiewów wyniosła 1 mln ha (wzrost o 5,5% r/r). Kluczowymi producentami pozostają województwa: wielkopolskie (20% zasiewów w 2020 roku), kujawsko-pomorskie (14%), mazowieckie (11%) oraz dolnośląskie (10%). Na czele unijnych producentów ziarna wciąż pozostają Rumunia oraz Francja. Na świecie zaś najwięcej produkuje się w Stanach Zjednoczonych.

Według prognoz tegoroczne światowe zbiory kukurydzy będą rekordowe i mogą osiągnąć nawet 1,2 mld ton. Wszystko dzięki dobrym prognozom rolniczym dla Brazylii i Ukrainy.

Zobacz także: Pszenica jest najdroższa od prawie dekady!

Jeśli w tym roku polscy rolnicy zbiorą planowaną ilość kukurydzy, Polska będzie mieć 11% udziału na unijnym  rynku. Warto przypomnieć, że w sezonie 2020/2021 eksport ziarna kukurydzy był rekordowy i osiągnął poziom 1,9 mln ton, z czego większość trafiła na rynek unijny. Najwięcej polskiej kukurydzy kupują Niemcy, sprzedaliśmy tam ok. 1,1 mln ton (55% wielkości eksportu). Oprócz tego rozwija się eksport do Niderlandów, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Od lipca do listopada ubiegłego roku z Polski wyeksportowano 883 tys. ton ziarna, a więc o 68% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker