GospodarkaKomentarze I Analizy

Pszenica jest najdroższa od prawie dekady!

Jak informują autorzy najnowszego tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), w listopadzie cena jednej tony pszenicy wyniosła 316 dolarów. Oznacza to, że obecnie pszenica jest najdroższa od 9 lat. Co więcej, wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach cena tego zboża dalej będzie rosnąć!

Pszenica jest najdroższa od prawie dekady

Ceny żywności w ostatnich miesiącach rosły w stosunkowo szybkim tempie.  Jak wynika, z raportu FAO w listopadzie bieżącego roku wskaźnik wzrostu cen żywności wyniósł 27,3 proc. r/r. Najwyższy wzrost cen w listopadzie dotyczył właśnie wspomnianego zboża. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, obecnie pszenica jest najdroższa od prawie dekady. 

cena pszenicy

Na wzrost cen tego zboża wpłynęło wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest globalne ocieplenie. Już od jakiegoś czasu zmiany klimatyczne wpływają w negatywny sposób na wielkość zbiorów pszenicy. W latach 1990-2008 przez zmiany klimatyczne doszło do kilku procentowych spadków plonów kukurydzy i pszenicy. Jednak w tym roku globalne ocieplenie dało o sobie znać szczególnie mocno. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

Do głównych przyczyn wzrostu cen pszenicy należy zaliczyć zjawiska pogodowe, takie jak obfite opady deszczu w Australii oraz susza w USA.

Jednak anomalie pogodowe, które są w dużej mierzą spowodowane przez zmiany klimatyczne, nie uderzyły jedynie we wspomniane kraje. Rosja, która jest największym eksporterem pszenicy na świecie, w tym roku również została mocno dotknięta przez nieprzewidywalne zjawiska pogodowe. W ich wyniku kraj ten został zmuszony do ograniczenia eksportu pszenicy. Przyczyniło się to do wzrostu cen tego zboża na globalnym rynku. 

Ceny pszenicy dalej będą rosnąć

Co więcej, eksperci PIE przewidują, że w najbliższych miesiącach cena pszenicy będzie dalej rosnąć mi.n. ze względu na działania Państwa Środka. W Chinach w tym roku miały miejsce zaskakująco duże opady śniegu. Zakłóciły one działanie łańcuchów dostaw żywności w tym kraju. Z tego powodu, Chiny postanowiły zwiększyć import pszenicy. Co więcej, w najbliższych miesiącach dalej będą go zwiększać. W lutym ChRL czekają dwa ważne wydarzenia, czyli Chiński Nowy Rok oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie. KPCh chce, aby oba te wydarzenia przebiegły bezproblemowo, dlatego obecnie zwiększa rezerwy zboża. 

Kolejnym czynnikiem, który przyczyni się do wzrostu cen pszenicy w najbliższych miesiącach są rosnące ceny nawozów sztucznych. Co warto zaznaczyć, te drożeją głównie w wyniku działań podejmowanych przez firmy, które je produkują. Choćby w Stanach Zjednoczonych Oligopol Nawozowy naciska na amerykański rząd, aby ten podwyższył cła na nawozy. Należącemu do niego przedsiębiorstwu Mosaic  (jeden z największych producentów nawozów fosforowych na świecie) to się już udało. W marcu tego roku w USA nałożono wysokie cła wyrównawcze na nawozy fosforanowe importowane z Maroka i Rosji. Przyczyniło się to do tego, że w ciągu zaledwie jednego roku ceny nawozów fosforowych na terenie Stanów Zjednoczonych wzrosły aż o 200 proc.

Zobacz także: Żywność na świecie nie była tak droga od 1975 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker