Energetyka

Akademia H2 zakończona sukcesem!

63 wykładowców i ekspertów, 8 wybranych lokalizacji w Polsce oraz 30 uczestników, spośród których 5 najlepszych już wkrótce będzie mogło rozpocząć płatny staż w Grupie ORLEN – właśnie takie rezultaty przyniosła mająca na celu wsparcie kształcenia kadr w zaawansowanych technologiach wodorowych Akademia Wodorowa (Akademia H2).

Projekt ma celu szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych

Akademia H2 to program edukacyjny skierowany do studentów 3, 4 i 5 roku oraz absolwentów uczelni wyższych, który powstał w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Organizatorem tego programu jest Grupa ORLEN, a partnerami są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, tacy jak Toyota, czy kolejowego – PESA Bydgoszcz oraz uczelnie wyższe: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Centrum Badawcze PAN – KEZO. Zajęcia odbywały się od marca do czerwca 2023 roku i wzięło w nich udział 30 osób.

Zobacz także: W maju zostaną uruchomione kolejne wodne stacje paliw ORLENU

Głównym zadaniem projektu jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznemu wykorzystaniu. Z tego powodu w czasie trwania Akademii H2 uczestnicy dokładnie zapoznali się z działaniem zarówno instalacji produkcyjnych związanych z produkcją niskoemisyjnego i odnawialnego wodoru, jak i z rozwiązaniami wynikającymi z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym. Przy czym warunkiem ukończenia Akademii H2 było zrealizowanie autorskich projektów poświęconych technologii wodorowej. Warto zaznaczyć, że piątka najlepszych uczestników projektu już otrzymała propozycję stażu w Grupie ORLEN, gdzie będzie miała szansę wcielić je w życie.

Grupa ORLEN zamierza rozwijać gospodarkę wodorową w Polsce

Grupa ORLEN prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Zgodnie ze strategią wodorową Grupy ORLEN, celem koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, Grupa ORLEN uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego — zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa lokalizacji zostanie uruchomiona w Polsce.

Zobacz także: Ruszyła pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów

Dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. W ważnym dla Grupy ORLEN obszarze rafinerii i petrochemii wodór również będzie czynnikiem kluczowym, odpowiadającym za dekarbonizację Grupy ORLEN. Proces będzie polegał na optymalnej kosztowo redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru w Grupie ORLEN (poprzez m.in. realizację projektów z zakresu wychwytywania, wykorzystania lub magazynowania dwutlenku węgla w wybranych lokalizacjach).

Równolegle powstawać będą nowe instalacje produkcji wodoru w oparciu o elektrolizę zasilaną OZE oraz instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru (typu waste-to-hydrogen). Łącznie do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.

Zobacz także: Czesi zatankują wodór na stacji paliw ORLEN Benzina!

Pierwsza Akademia H2 okazała się takim sukcesem, że już zaczęto planować następną

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, ORLEN jest liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Rozwój gospodarki wodorowej jest jednym z filarów strategii koncernu, której celem jest neutralność emisyjna w 2050 roku. W celu efektywnego zrealizowania planów Grupa ORLEN potrzebuje wysoko wykwalifikowanych kadr, stąd pomysł na Akademię H2. Wyjątkowa formuła tego przedsięwzięcia polega na połączeniu wiedzy teoretycznej z zajęciami praktycznymi, które dają uczestnikom Akademii możliwość zaznajomienia się z działaniem różnych technologii wykorzystujących wodór. To podejście sprawiło, że finalnie otrzymano prace zaliczeniowe na bardzo wysokim poziomie. Ponadto Prezes Zarządu ORLEN zapowiedział, że po sukcesie pierwszej edycji koncern już zaczął planować kolejną.

PKN ORLEN wybuduje kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker