Nieruchomości

Nowe mieszkanie co 140 sekund. Idziemy w tym roku na rekord 40-lecia

Budownictwo mieszkaniowe zbliża się do rekordów wszechczasów. Eksperci przewidują, że w tym roku do ukończone zostanie łącznie 230 tys. Byłby to najlepszy wynik od 40 lat.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w okresie od stycznia do końca października 2021 roku oddano do użytkowania 184,4 tys. mieszkań. Oznacza to, że średnio co 140 sekund oddawane jest w Polsce nowe mieszkanie.

To wynik o 4% lepszy niż przed rokiem. 109,4 tys. mieszkań zostało przekazane do użytkowania przez deweloperów. To o 4% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Inwestorzy indywidualni oddali 71,2 tys. mieszkań. To wynik o 19,3% lepszy niż przed rokiem.

Zobacz też: Skandynawski fundusz masowo skupuje polskie mieszkania

Jak czytamy w informacji GUS, powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych w okresie styczeń-październik 2021 r. wyniosła 17,2 mln m2, czyli o 9,6% więcej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 93,5 m2.

Rekord 40-lecia

Takie tempo daje szanse na pobicie zeszłorocznego wyniku i osiągnięcie największej liczby oddanych mieszkań od 4 dekad.

— Dobre dane z mieszkaniówki dają coraz większe nadzieje na to, że w bieżącym roku do użytkowania zostanie oddanych więcej mieszkań i domów niż rok wcześniej. Już wtedy powstało w Polsce prawie 221 tysięcy nieruchomości mieszkaniowych. Był to najwyższy wynik od 4 dekad. Jesteśmy na dobrej drodze, aby ten poziom poprawić — komentują eksperci HRE Investment.

Szacunki HRE Investments oparte o najnowsze dane GUS sugerują, że w tym roku oddane do użytku zostanie 230 tys. mieszkań. Jak zaznaczają analitycy HRE, najważniejszy będzie grudzień, ponieważ w tym miesiącu oddaje się najwięcej mieszkań. Jeżeli szacunki okażą się trafne, to będzie to najlepszy wynik od dekady Gierka.

Mieszkania oddane do użytku w latach 1952-2021

Do rekordu wszechczasów brakuje coraz mniej

Liczba oddanych mieszkań stale rośnie. Na początku tego wieku było to jedynie 100 tys. rocznie. W tym roku może to być już 230 tys. Rekordowy pod tym względem był rok 1978, kiedy do użytku oddano prawie 284 tys. nowych mieszkań. Jeżeli wzrost z ostatnich lat się utrzyma, to wynik ten możemy pobić w ciągu najbliższych lat.

— Liczba to jednak jedno, a powierzchnia powstających mieszkań to drugie. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w latach siedemdziesiątych standard i wielkość budowanych nieruchomości znacznie odbiegały od tego jakich mieszkań dziś oczekują rodacy. Dość powiedzieć, że w rekordowym pod względem liczby oddanych mieszkań roku 1978 w Polsce powstało 17,6 mln m2. W bieżącym roku będzie to około 20 mln m2 i to pomimo mniejszej liczby nieruchomości, do których klucze trafią w ręce nowych właścicieli — czytamy w raporcie HRE.

Mieszkań będzie powstawać jeszcze więcej

Kolejną dobrą wiadomością jest liczba rozpoczętych budów. Od 9 lat stale rośnie, co przekłada się na coraz lepsze wyniki sektora budowlanego. Możemy więc oczekiwać, że w przyszłych latach powstawać będzie jeszcze więcej mieszkań. To dobra wiadomość, ponieważ braki w Polsce należą do największych w Europie. Mała liczba mieszkań jest jednym z głównych powodów niskiej dzietności w Polsce.

Liczba mieszkań których budowę rozpoczęto 2005-21

Zobacz też: Prawie 40 proc. Polaków mieszka w za ciasnych mieszkaniach. Brakuje kilku milionów lokali

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker