Finanse

Branże kreatywne mogą być siłą napędową polskiej gospodarki

Branże kreatywne dla wielu mogą być czarną magią. Prawda jest jednak taka, że z efektów pracy tych branż korzystamy praktycznie na co dzień.

Wśród branż kreatywnych można wymielić wzornictwo, metalurgię, ale także znaną branże gier komputerowych. Branża gier komputerowych jest szczególnie istotna i rozpoznawalna. Na świecie setki miliony osób gra w gry, a popyt na tego typu rozrywkę cały czas rośnie. Co roku organizowane są imprezy e-sportowe, które przyciągają tysiące widzów, a pula nagród w wynosi nawet kilkanaście milionów dolarów.

Tak duże pieniądze wiążą się także z rozwojem. Dlatego branża gier komputerowych jako branża kreatywna, jest szczególnie ważna dla gospodarki. Jest to działalność wysokomarżowa, ale także bardzo innowacyjna. Dodatkowa branże kreatywne, a zwłaszcza branża gier komputerowych są szczególnie dobrze rozwinięte w Polsce.

Wśród flagowych twórców można wymienić CD Projekt, który jest twórcą m.in. gry Wiedźmin, ale także wiele innych podmiotów, które tworzą tysiące miejsc pracy. Miejsc, które opierają się na wiedzy i umiejętnościach, a więc są to bardzo innowacyjne stanowiska.

Niemniej jednak by rozwój branży mógł być możliwy, jak zawsze potrzebny jest odpowiedni kapitał. Branże kreatywne są stosunkowo mało poznanym zjawiskiem, a więc także obarczonym dużym brakiem zaufania m.in. ze strony instytucji finansowych. Ten brak zaufania, a także niska wiedza na temat branży, ogranicza możliwości zdobywania kapitału, a co za tym idzie rozwoju firm działających w tej branży.

Z tego powodu ważna jest edukacja i pogłębianie wiedzy na temat branż kreatywnych. Zwłaszcza, że część z nich ma duży wkład w polską gospodarkę. Bez odpowiedniego i taniego finansowania ich możliwości rozwojowe zostaną jednak bardzo ograniczone.

Dlatego właśnie Instytut Gospodarczy i Konsumencki INSTIGOS pod patronatem medialnym Obserwatora Gospodarczego organizuje bezpłatne szkolenie online dla sektora finansowego dot.  finansowanie sektorów kreatywnych.

Na szkolenie można zapisać się, klikając w poniższy link. Każda zapisana osoba otrzyma maila ze szczegółami dot. szkolenia.

Link do zapisów na szkolenie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeI1pL3lJoUD0cXmMgmChm5hH1J3fczUhTWFcA2mqqil-gwCw/viewform

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker