GospodarkaPolska

Polacy uważają, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpiecznym i stabilnym źródeł energii!

Blisko 60 proc. respondentów uważa, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne – tak wynika z najnowszego badania IBRiS przygotowanego na zlecenie PKN ORLEN, lidera we wdrażaniu technologii małych reaktorów modułowych (z ang. small modular reactors – SMR) w Polsce. Ponadto podobny odsetek ankietowanych Polaków uważa, że w kraju potrzeba co najmniej kilku SMR-ów i powinny one stanowić jeden z filarów transformacji energetycznej Polski. W miejscowościach, które zostały wstępnie wytypowane przez ORLEN Synthos Green Energy jako lokalizacje pod budowę pierwszych elektrowni tego typu, akceptacja dla inwestycji w mały atom jest jeszcze wyższa.

Nowoczesne technologie jądrowe cieszą się wśród Polaków dobrą opinią

Zgodnie z najnowszym badaniem sondażowym przeprowadzonym przez IBRIS, wyraźna większość Polaków postrzega nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczną i stabilną metodę produkcji energii, na której można oprzeć zeroemisyjną energetykę przyszłości. Do takich nowoczesnych technologii zaliczają się małe reaktory modułowe, których budowę planuje PKN ORLEN i Synthos Green Energy. Firmy utworzyły konsorcjum, które zamierza do 2030 roku uruchomić co najmniej jeden reaktor BWRX-300 firmy GE Hitachi. W kwietniu br. ogłoszono listę 7 optymalnych lokalizacji pod budowę pierwszych SMR-ów. Są to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, okolice Warszawy oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Tarnobrzeg/Stalowa Wola).

Zobacz także: ORLEN Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy SMR-ów w Polsce

57 proc. badanych określa nowoczesne technologie jądrowe jako bezpieczne. Podobnie jest, gdy ankietowanych zapytano o ocenę bezpieczeństwa technologii w sytuacji, gdyby SMR miałaby zostać zbudowany w ich miejscowości. W tej sytuacji poczucie bezpieczeństwa deklaruje nadal ok. 50 proc. pytanych. Akceptacja dla budowy małych reaktorów jądrowych rośnie, gdy badanym przedstawiane są korzyści z funkcjonowania takiej jednostki w ich sąsiedztwie. Aż 56 proc. Polaków zgodziłoby się na budowę SMR-a w najbliższej okolicy, jeżeli obniżyłoby to ich rachunki za energię. Dotyczy to szczególnie respondentów z wytypowanych przez ORLEN Synthos Green Energy lokalizacji pod tego typu inwestycje. Najbardziej przychylni małym elektrowniom jądrowym są mieszkańcy Stalowej Woli i Tarnobrzegu, z których aż 65 proc. zgodziłoby się w takim wypadku na budowę SMR-a w swoim sąsiedztwie. Kolejni byli mieszkańcy Włocławka (62 proc.), Krakowa (60 proc.), Oświęcimia (59 proc.), Warszawy oraz Dąbrowy Górniczej (po 58 proc.) i wreszcie Ostrołęki (52 proc.).

Do wzrostu poparcia dla inwestycji w mały atom przyczyniła się Grupa ORLEN

Przy czym jak podkreśla Dawid Jackiewicz, Wiceprezes Zarządu ORLEN Synthos Green Energy, dobre wyniki tych badań nie wzięły się znikąd. To efekt ciężkiej pracy, jaką od lat wykonują zarówno agendy rządowe, jak i Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ale od kilku miesięcy również ORLEN i ORLEN Synthos Green Energy. Przedsiębiorstwa rozmawiały z instytucjami, samorządami, przedstawicielami biznesu, wreszcie z mieszkańcami zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Grupa ORLEN przekonuje, odpowiada na pytania, dyskutuje nad rozwiązaniami, ale także intensywnie realizuje projekty – prowadzi badania terenowe, złożyła już 6 wniosków o decyzję zasadniczą, a w planach koncern ma kolejne.

Zobacz także: ORLEN ruszył z nową, ogólnopolską kampanią wizerunkową „Mały atom, wielka sprawa”

Polacy są słusznie przekonani, że nowoczesne technologie jądrowe przyniosą im wiele korzyści

Z badania IBRiS jasno wynika, że to kwestie bezpieczeństwa energetycznego mają dla Polaków priorytetowe znaczenie. Jako źródło stabilnych dostaw energii SMR-y uważa 58 proc. respondentów. Prawie tyle samo jest zdania, że to właśnie od tej technologii Polska powinna zacząć transformację energetyczną. Gdyby rozwój floty małych elektrowni jądrowych na terenie naszego kraju pozwolił na całkowite uniezależnienie od konieczności importu rosyjskich surowców, to za ich powstaniem opowiedziałoby się aż 63,5 proc. Wśród innych korzyści płynących z rozwoju małego atomu respondenci wymieniali m.in. kwestie zatrudnienia. O tym, że program budowy SMR-ów przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, jest przekonane 40 proc. ankietowanych. respondentów.

Jak zaznacza Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, małe reaktory modułowe to przede wszystkim źródło stabilnej, zeroemisyjnej i bezpiecznej energii, które ułatwi przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Wyniki badania IBRiS dowodzą, że rozumie to także większość Polaków, którzy popierają technologię SMR, a nawet zgodziliby się na budowę takiej elektrowni w swoim bliskim sąsiedztwie. Przeprowadzone badanie stanowi solidną bazę pod dialog, który Grupa ORLEN chce przeprowadzić z lokalnymi społecznościami w każdej z potencjalnych lokalizacji pod takie inwestycje. Dopiero na tej podstawie koncern zdecyduje, gdzie będą realizowane kolejne projekty. Zgodnie z zapowiedziami Grupa ORLEN intensyfikuje prace, aby do 2030 powstał pierwszy mały reaktor i realnie wzmocnił bezpieczeństwo energetyczne Polski. Koncern nie zwalnia tempa i liczy, że jeszcze w tym roku będzie mógł przedstawić kolejne lokalizacje.

Zobacz także: Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Badanie zrealizowane zostało w dniach 28.04-08.05 metodą CAPI, na próbie ogólnopolskiej 1124 osób oraz na próbie 200 osób w każdej z następujących lokalizacji: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Manowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, Warszawa i Stalowa Wola-Tarnobrzeg.

ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker