GospodarkaPolska

Stopy procentowe w Polsce. Co postanowiła RPP?

Przed posiedzeniem RPP eksperci powszechnie oczekiwali, że stopy procentowe w Polsce nie ulegną zmianie

Dzisiaj zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z opublikowanym komunikatem oraz oczekiwaniami analityków, stopy procentowe w Polsce pozostały na niezmienionym poziomie. Jednakże ten stan rzeczy może się już niedługo zmienić. Według ekonomistów pod koniec tego roku, a może już nawet we wrześniu, będzie miała miejsce pierwsza od dawna obniżka stóp procentowych! 

Eksperci oczekiwali, że stopy procentowe w Polsce się nie zmienią

Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji oraz tego, że stopy procentowe w Polsce po lipcowym dwudniowym spotkaniu RPP spadną. Niezależnie od tego, jakich analityków byśmy się nie zapytali o to, jaką decyzję podejmie wspomniany organ, zawsze uzyskalibyśmy taką sama odpowiedź. Ekonomiści banku Santander Polska w swoim codzienniku jasno wskazywali, że:

Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej decyduje o stopach procentowych i zapewne ich nie zmieni. 

W Dzienniku Ekonomicznym autorstwa ekspertów pracujących dla banku PKO BP mogliśmy przeczytać zaś, że:

Wynik kończącego się dziś posiedzenia RPP nie budzi większych wątpliwości. Ani my, ani rynkowy konsensus nie oczekujemy zmian parametrów polityki pieniężnej (stopa referencyjna: 6,75 proc.).

Zobacz także: Wyższa inflacja pozostanie z nami na dłużej! Niskie stopy procentowe już nie wrócą?

Z kolei analitycy banku ING w dzienniku stwierdzili, że:

Nie spodziewamy się zmian w polityce pieniężnej NBP w tym tygodniu.

Przy czym, powszechność przekonania o tym, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na niezmienionym poziomie, nie powinna dziwić.

Obniżka stóp procentowych w Polsce byłaby błędem!

Po pierwsze inflacja w Polsce nadal jest na bardzo wysoka. W czerwcu osiągnęła ona 11,5 proc. Z kolei cel inflacyjny Narodowy Banku Polskiego, wyznaczający poziom, do którego RPP powinna obniżyć dynamikę cen w kraju nad Wisłą w średnim okresie, wynosi 2,5 proc. Do tego, mimo że tempo wzrostu cen w Polsce systematycznie spada, kwestia dezinflacji nie jeszcze przesądzona. Na horyzoncie nadal jest wiele poważnych zagrożeń. 

Choćby istnieje ryzyko polityczne związane z mającymi miejsce w tym roku wyborami, którego realizacja jest w stanie skutecznie sprawić, że inflacji w celu jeszcze długo nie zobaczymy. Ponadto sami członkowie RPP zaprzeczali zapytani o to, czy dojdzie do obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższych miesiącach. Przykładowo Ireneusz Dąbrowski pod koniec czerwca stwierdził, że:

Patrzę na wakacje akademickie i myślę, że jest duże prawdopodobieństwo, że do końca września stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że po czerwcowym spotkaniu RPP, stopy procentowe w Polsce nie uległy zmianie. W praktyce oznacza to, że stopa referencyjna w naszym kraju wynosi nadal 6,75 proc., stopa lombardowa 7,25 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli 6,8 proc., a stopa dyskontowana weksli 6,85 proc. No dobrze, w takim razie, kiedy będzie miała miejsce pierwsza obniżka stóp procentowych? Czy stopy procentowe w Polsce spadną jeszcze w tym roku?

Zobacz także: Jaki był wpływ inflacji na sektor TSL? Czy branża sobie poradzi?

Kiedy stopy procentowe w Polsce spadną?

Pod tym względem eksperci również zdają się w miarę zgodni. Coraz bardziej gołębia retoryka prezentowana przez członków RPP oraz prezesa NBP Adama Glapińskiego skłania ekonomistów do przekonania, że już po wakacjach będzie miała miejsca pierwsza od dawna obniżka stóp procentowych. Zdaniem ekspertów banku ING szanse na to wynoszą od 65 do 70 proc. Możliwość rozpoczęcia rozluźniania polityki monetarnej przed końcem 2023 roku akcentują w swojej analizie również ekonomiści PKO BP. 

Co więcej, sami członkowie RPP w swoich wypowiedziach wskazują, że pierwsza obniżka stóp procenowych może mieć miejsce nawet już we wrześniu, o ile zostaną spełnione odpowiednie warunki.  Wcześniej przywołany w tym artykule Ireneusz Dąbrowski stwierdził na przykład, że: 

Jeśli RPP miałaby rozważać wniosek o obniżkę stóp, to raczej dojdzie do tego w październiku. Chociaż gdybyśmy w miesiącach letnich zobaczyli szybki spadek wskaźnika o kolejne 5 pkt proc. i znaleźlibyśmy się już na wyraźnie jednocyfrowych poziomach inflacji, to nie mogę wykluczyć, że to się stanie we wrześniu.

Z drugiej strony nie wszyscy prognostycy mówią to, co wielu kredytobiorców w Polsce z pewnością chce usłyszeć. W Tygodniku Santander Polska przeczytamy na przykład, że:

Jeżeli – jak sądzimy – wyniki nowej projekcji [inflacji] nie przybliżą znacząco momentu powrotu inflacji do celu, nie będzie podstaw do przyspieszenia dyskusji o obniżkach stóp. Dyskusji o obniżkach nie będzie też sprzyjać kontekst międzynarodowy – banki centralne w krajach rozwiniętych są zdeterminowane dalej walczyć z inflacją i najprawdopodobniej będą kontynuowały podwyżki stóp jeszcze po wakacjach, o czym świadczą sygnały z ich ostatnich posiedzeń i z forum bankowości centralnej w Sintrze, które odbyło się w tym tygodniu.

Stopy procentowe najsilniej wpływają na inflację dopiero po 2 latach! Na PKB? Po 1,5 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker