EnergetykaEuropa

Ceny gazu w Europie najniższe od maja 2021 roku! Spadły do 25 EUR za MWh

Gaz dawno nie był tak tani jak teraz

Ceny gazu na giełdzie TTF w Holandii osiągnęły dwuletni dołek. Gaz w Europie jest najtańszy od maja 2021 roku. Jakie są przyczyny? 

Ceny gazu w Europie najniższe od maja 2021 roku

Jak wskazują ekonomiści ING na Twitterze ceny gazu w Europie, a ściślej mówiąc, na giełdzie TTF w Holandii spadły do 25 EUR za megawatogodzinę (MWh). To najniższy poziom od maja 2021 roku. Jeszcze rok temu u szczytu kryzysu energetycznego gaz notowany był po kilkunastokrotnie wyższej cenie przekraczającej 300 EUR. Skąd wynika ostatni spadek cen kontraktów terminowych na gaz?

Zobacz też: Kryzys nieruchomości w Niemczech? Ceny mieszkań tąpnęły o 13,1%!

Wypełnienie magazynów najwyższe od lat

Po pierwsze, według danych Gas Infrastructure Europe (GIE) magazyny w krajach Unii Europejskiej są wypełnione w 82%, podczas gdy rok temu było to zaledwie 65% a średnia za ostatnie pięć lat to około 60%. Państwa unijne stosunkowo szybko zdywersyfikowały swoje źródła dostaw surowców energetycznych (w tym gazu), choć kraje najbardziej uzależnione od Rosji (Niemcy) wciąż odczuwają skutki szoku. Prognozy analityków wskazują, że bardzo prawdopodobne jest osiągnięcie 90% wypełnienia magazynów przed listopadem br.

Spowolnienie w Chinach pomaga

Po drugie, popyt z Chin na dostawy LNG pozostaje wyjątkowo słaby, ponieważ gospodarka Państwa Środka zmaga się ze spowolnieniem koniunktury. Wzrost importu lNG wyniósł w pierwszej połowie 2023 roku tylko 7% r/r, choć w ostatnich miesiącach obserwuje się dynamikę rzędu ponad 20%. Niemniej, import gazu jest zdecydowanie niższy niż oczekiwano na początku roku.

Po trzecie, wzrosła podaż gazu na europejskim rynku w wyniku zakończenia prac konserwacyjnych w norweskich zakładach przetwarzania gazu. W efekcie eksport gazu z Norwegii wzrósł na początku tygodnia o 60 mln m3 dziennie do poziomu 318 mln m3 dziennie. Warto podkreślić, że Norwegia jest obecnie największym dostawcą gazu w Europie, po tym jak Rosja odcięła dostawy gazu.

Zobacz też: Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko wystąpienia turbulencji

Spada zapotrzebowanie na gaz w Europie

Wreszcie, w samej UE zapotrzebowanie na gaz spadło w 2023 roku. W najnowszym raporcie kwartalnym Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wskazuje, że w sumie popyt na gaz w Europie spadnie o 7% r/r w 2023 roku r. do 489 mld m3. W pierwszej połowie roku spadek zapotrzebowania na gaz wyniósł aż 10% r/r. Z jednej strony wynika to z szybko rozwijających się odnawialnych źródeł energii, z drugiej zaś z dekoniunktury w wysoce energochłonnym przemyśle (zwłaszcza niemieckim). Według prognoz IEA popyt na gaz w Europie wzrośnie jedynie o 1,5% w 2024 roku. Agencja dodaje, że w latach 2020-2024 globalny wzrost popytu zmniejszył się do 200 mld m3 z 350 mld m3 w poprzednich latach, a Europa odpowiada za ponad połowę redukcji zapotrzebowania.

Inflacja w strefie euro spadła w czerwcu do 5,5%! W trzech krajach wynosi mniej niż 2%

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker