EuropaGospodarka

Inflacja w strefie euro spadła w czerwcu do 5,5%! W trzech krajach wynosi mniej niż 2%

Jednak w Słowacji i Estonii inflacja wciąż jest bardzo wysoka

Eurostat opublikował nowe dane. Inflacja w strefie euro spadła w czerwcu do 5,5% z 6,1% r/r w maju. Jednocześnie odnotowano wzrost inflacji bazowej. Obie wartości były wyższe o 0,1 punktu procentowego w stosunku do szybkiego szacunku. 

  • Inflacja HICP w strefie euro spadła do 5,5% r/r, natomiast inflacja bazowa wzrosła do 5,5% r/r.
  • Najniższy wskaźnik HICP występuje w Luksemburgu (1,0%), Hiszpanii (1,6%) i Belgii (1,6%), natomiast najwyższy w Europie Środkowo-Wschodniej i takich krajach jak Słowacja (11,3%), Estonia (9,0%) i Chorwacja (8,3%).
  • Dzisiejsze odczyty inflacyjne nie powinny zmienić oczekiwań rynkowych co do stóp procentowych EBC. Wzrosną one o 25 pkt bazowych.

Inflacja w strefie euro spada

Inflacja HICP w strefie euro od listopada 2022 roku pozostaje w trendzie spadkowym. W czerwcu zmniejszyła do 5,5% r/r wobec 6,1% r/r w maju. Warto jednak zaznaczyć, że szybki szacunek Eurostatu wskazywał na niższy odczyt o 0,1 pkt proc. na poziomie 5,4%. Co ciekawe, ogólny wskaźnik inflacji HICP zrównał się z inflacją bazową. Ta bowiem również wyniosła 5,5%. Różnica polega jednak na trendzie. Inflacja bazowa rośnie, podczas gdy inflacja ogólna spada.

Zobacz też: Globalne ocieplenie zwiększa ryzyko wystąpienia turbulencji

W niektórych krajach strefy euro inflacja znajduje się już poniżej celu EBC wynoszącego 2%. Najniższy wskaźnik HICP występuje w Luksemburgu (1,0%), Hiszpanii (1,6%) i Belgii (1,6%). Natomiast z najwyższą inflacją zmagają się kraje położone w Europie Środkowo-Wschodniej takie jak Słowacja (11,3%), Estonia (9,0%), Chorwacja (8,3%), Litwa (8,2%) i Łotwa (8,1%).

Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności, energii, alkoholu i tytoniu) w wielu krajach strefy euro przekracza inflację ogólną. Pod tym względem najwyższe wskaźniki również można zaobserwować w Europie Środkowo-Wschodniej. Inflacja bazowa na Litwie (10,2%) i w Słowacji (10,1%) jest dwucyfrowa. Jej wysoki poziom występuje również w Estonii (9,7%), Chorwacji (9,5%) i na Łotwie (8,9%). Warto zauważyć, że w żadnym kraju strefy euro inflacja bazowa nie oscyluje w okolicach celu EBC. W Hiszpanii, gdzie jest ona najniższa, wynosi 3,7%.

Zobacz też: Polska bankrutuje? Nie i nie zamierza!

EBC podwyższy stopy procentowe

Opublikowany kilka dni termu protokół z czerwcowego posiedzenia potwierdził jastrzębie nastawienie większości decydentów monetarnych. Dzisiejsze odczyty inflacyjne nie powinny zmienić oczekiwań rynkowych odnośnie do lipcowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w zakresie stóp procentowych. Rada Prezesów EBC najpewniej podwyższy stopy procentowe o 25 pkt bazowych, wskutek czego stopa podstawowych operacji refinansujących osiągnie 4,25%. Zdecydowanie trudniej jednak przewidzieć kształtowanie się stóp procentowych po kolejnych posiedzeniach.

Ostatnia wypowiedź jastrzębiego członka Rady Prezesów EBC i szefa holenderskiego banku centralnego Klaasa Knota zasugerowała, że jesteśmy już blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych. Knot stwierdził bowiem, że zaostrzenie polityki monetarnej na następnych posiedzeniach po lipcu wcale nie jest gwarantowane. Wskazał jedynie na taką możliwość, podkreślając przy tym konieczność podwyżek w lipcu.

Kryzys nieruchomości w Niemczech? Ceny mieszkań tąpnęły o 13,1%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker