Europa

Demografia Niemiec — ściągają migrantów z Azji, a sami emigrują

Jak wygląda demografia Niemiec? Od lat do kraju przyjeżdżają setki tysięcy migrantów rocznie. Z drugiej strony, sami Niemcy opuszczają swój kraj.

Jak wygląda demografia Niemiec? Niemcy zaliczyły w zeszłym roku drugie największe ujemne saldo migracyjne osób o z niemieckim obywatelstwem. Wyniosło ono aż 83 tys. osób. W czasie, gdy kraj jest opuszczany przez Niemców, nad Łabę przybywa coraz więcej imigrantów z Azji.

  • Do Niemiec migrują setki tysięcy osób rocznie.
  • Większość z nich to osoby pochodzenia Azjatyckiego.
  • W 2022 roku z powodu wojny na Ukrainie to właśnie Ukraińcy byli główną grupą migrantów. Liczba ukraińskich emigrantów wyniosła ponad milion osób.
  • Obywatele Niemiec opuszczają swój kraj. Najczęściej wyjeżdżają do USA, Szwajcarii oraz Austrii.

Demografia Niemiec bazuje na migrantach

Niemcy należą do unijnych liderów pod względem najniższej stopy bezrobocia. Wynosi ona mniej niż 3%. Tym samym Niemcy konkurują z Polską i Czechami o miano kraju z najniższą stopą bezrobocia w UE. Niemcy należą też do liderów pod względem wakatów. To sprawia, że kraj ten ma duże możliwości absorpcji imigrantów zarobkowych.

Jednocześnie Niemcy są krajem o bardzo wysokich zarobkach. Jak ostatnio analizowaliśmy, to właśnie w Niemczech realna wysokość płacy minimalnej jest najwyższa w całej UE. Niemcy charakteryzują się również bardzo wysokim wskaźnikiem konsumpcji. Wyższą odnotowano w 2021 roku, jedynie w niewielkim Luksemburgu. To sprawia, że kraj ten jest dla wielu migrantów wymarzonym kierunek do wyjazdu za pracą.

Kryzys migracyjny a demografia Niemiec

Dane zresztą dowodzą, że Niemcy chętnie przyjmują setki tysięcy migrantów. Nie licząc roku 1998, w ciągu ostatnich 30 lat Niemcy rok w rok przyjmowali więcej imigrantów bez niemieckiego obywatelstwa, niż wyjeżdżało ich od naszego południowego sąsiada. Imigracja ta szczególnie przybrała na sile po 2009 roku. O ile do 2009 roku, rzadko kiedy saldo migracyjne przekraczało 200 tys., o tyle, po 2010 roku normą stały się wyniki przekraczające nawet 500 tys. osób rocznie.

Saldo migracyjne Niemiec w latach 1991-2022

Szczyt kryzysu migracyjnego przypadł na 2015 rok, kiedy dodatnie saldo przekroczyło milion. Oznacza to, że populacja osób bez niemieckiego obywatelstwa wzrosła o rok o ponad milion osób. W latach 2016-2020 obserwowaliśmy stopniowe uspokojenie. W pandemicznym roku 2020, saldo migracji osób bez niemieckiego obywatelstwa wyniosło niecałe 250 tys. Rok 2021 przyniósł jego wzrost do 393 tys.

Uciekający przed wojną wyjechali do Niemiec

Wzrost ten był jednak niczym przy migracji, która zaskoczyła niemieckie społeczeństwo. Zaskoczyła, ponieważ mało kto spodziewał się rosyjskiej agresji na całą Ukrainę. Wskutek wojny, do Niemiec przybyło w 2022 roku ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy. Szczyt liczby uchodźców przypadł w pierwszych miesiącach wojny. Od sierpnia 2022 roku ich liczba zaczęła spadać.

W samym 2022 roku Niemcy opuściło 138 tys. Ukraińców. Gdzie pojechali? Wielu z nich wróciło z pewnością do ojczyzny. Część wybrała Kanadę, w której mieszka spora ukraińska diaspora. Kanadyjczycy postanowili oprzeć swoją demografię na imigrantach. Chcą oni, aby populacja kraju do 2050 roku wyniosła aż 50 mln.

Mimo to Niemcy byli w 2022 roku liderami pod względem liczby przyjętych Ukraińców. O ile w pierwszych miesiącach, to do Polski wyjeżdżało najwięcej osób uciekających przed wojną, to następne przyniosły duży odpływ Ukraińców z Polski. Część z nich trafiła właśnie do Niemiec.

Niemcy ściągają imigrantów z Azji

Niemiecka imigracja to nie tylko Ukraińcy. W 2022 roku w Niemczech o 68 tys. zwiększyła się populacja Syryjczyków, o 55 tys. Afgańczyków, a o 49 tys. Turków. Biorąc pod uwagę, że dodatnie saldo wyniosło w 2022 roku 1,55 mln, to Ukraińcy, Syryjczycy, Afgańczycy oraz Turcy odpowiadają za większość tego wzrostu.

Urosła też liczba migrantów z krajów UE. Najczęściej do Niemiec emigrowali Rumuni. W 2022 roku dodatnie saldo migracji wyniosło aż 35 153 osoby. Na drugim miejscu uplasowali się Polacy, których przybyło w Niemczech 17 652 osoby. Podium z wynikiem 13 164 zamyka Bułgaria.

Mimo że demografia Niemiec zyskuje na masowej migracji, to samych Niemców ubywa. Od 2004 roku, gdy saldo migracji osób z niemieckim obywatelstwem było po raz ostatni dodatnie. Oczywiście należy mieć na względzie, że nie zawsze muszą być to rodowici Niemcy, lecz często nimi są. W latach 2005-2015 saldo było ujemne, lecz spadek był stosunkowo niewielki i stabilny.

Saldo migracyjne Niemiec w latach 1991-2022 (1)

Zobacz też: Demografia Chin załamała się. Populacja spadnie w 80 lat nawet o 0,9 mld

Wystrzał obserwowaliśmy w roku 2016. Nastąpił on rok po masowej imigracji do Niemiec w 2015 roku, która dziś jest nazywana czasem kryzysu migracyjnego w UE. Nałożyły się więc na siebie dwa zjawiska — spadek liczby Niemców (tj. osób z niemieckim obywatelstwem) oraz dynamiczny wzrost nie-Niemców. W latach 2017-2020 ujemne saldo malało (głównie za sprawą większej liczby wracających do kraju Niemców), lecz po 2020 roku ujemne saldo znów zaczęło się pogłębiać.

Gdzie wyjeżdżają Niemcy?

W 2021 roku ujemne saldo sięgnęło 64 tys. osób. W 2022 roku było to już 83 tys. Był to drugi najgorszy wynik w historii pomiarów zjednoczonych Niemiec. Gorzej było jedynie we wspomnianym roku 2016. Gdzie wyjeżdżają osoby z niemieckim obywatelstwem? Ostatnie dostępne na stronie niemieckiego urzędu statystycznego dane dotyczą 2021 roku. Wtedy najczęstszym kierunkiem emigracji była Szwajcaria.

Wyjechało tam 17 tys. Niemców. Drugie miejsce zajęła Austria, która była celem podróży 11,4 tys. Niemców w 2021 roku. Podium zamykają Stany Zjednoczone, które wybrane zostały przez 8,4 tys. Niemców. Do Hiszpanii wyemigrowało 6,4 tys. osób z niemieckim obywatelstwem. Niewiele mniej, bo 5,7 tys., trafiło do Turcji. Bardzo możliwe, że są to w większości potomkowie tureckich imigrantów, lub Turcy, którzy uzyskali niemieckie obywatelstwo. Następną pozycję zajęła Francja, która była cele dla 5,4 tys. Niemców.

Do Wielkiej Brytanii przeprowadziło się 4,8 tys. osób z niemieckim obywatelstwem. Następne miejsce w zestawieniu zajęła Polska. Do naszego kraju wyjechało w 2021 roku 4,5 tys. osób z niemieckim obywatelstwem. Ostatnie miejsca w czołowej dziesiątce przypadły kolejnym sąsiadom Niemców: Holandii (3,6 tys.), Włochom (2,7 tys.) oraz Belgii (1,9 tys.). Historycznie najczęstszym kierunkiem wyjazdów były Stany Zjednoczone oraz Austria. Kim są niemieccy emigranci? Większość, bo 60%, stanowią mężczyźni. Średni wiek wyniósł 35 lat.

Czeski cud demograficzny się skończył? Dzietność w Czechach zanurkowała

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker