GospodarkaPolska

Polska: usługi radzą sobie lepiej, niż przemysł!

Lato sprzyja firmom usługowym

Intuicja podpowiada, że w sezonie letnim zdecydowanie lepiej powinny radzić sobie firmy usługowe, niż produkcyjne. Lipcowe badanie Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK), które cyklicznie przeprowadzają Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to potwierdza. Usługi w Polsce radzą sobie lepiej, niż przemysł. 

  • Wskaźnik MIK w lipcu po raz pierwszy od sierpnia 2022 roku osiągnął ponad 100 pkt – dokładniej 100,3 pkt. 
  • To oznacza, że pierwszy raz od 12 miesięcy wśród polskich przedsiębiorców przeważają pozytywne nastroje.
  • Lato sprzyja usługom. MIK dla usług osiągnął 105,4 pkt, podczas gdy MIK dla przemysłu 103,8 pkt.

Poprawa nastrojów wśród przedsiębiorstw

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest publikowany co miesiąc i odzwierciedla nastroje przedsiębiorstw. Indeks poniżej poziomu neutralnego na poziomie 100 pkt oznacza przewagę negatywnych nastrojów, natomiast powyżej 100 pkt przewagę pozytywnych nastrojów.

MIK sierpnia 2022 roku znajdował się poniżej 100 punktów, zaliczając dołek w listopadzie na poziomie zaledwie 89,7 pkt. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą fluktuację wskaźnika. Najpierw dość dynamicznie wzrósł on do 97,4 pkt w styczniu 2023 r., by w lutym spaść do 93 pkt. Następnie indeks ponownie zwiększył się, osiągając 96,4 pkt w kwietniu, jednak w maju zanotował spadek o 0,8 pkt m/m do poziomu 95,6 pkt. W czerwcu MIK wzrósł nieznacznie o 0,4 pkt m/m do poziomu 96, a w lipcu po raz pierwszy od sierpnia 2022 r. osiągnął ponad 100 pkt, dokładnie 100,3 pkt. To oznacza, że pierwszy raz od 12 miesięcy wśród polskich przedsiębiorców przeważają pozytywne nastroje.

Indeks MIK

O poprawie wyniku MIK w lipcowym odczycie zadecydowały wysokie wartości wskaźników wynagrodzeń, płynności finansowej i zatrudnienia. Ich wartości utrzymują się powyżej poziomu neutralnego, a w lipcu dodatkowo wzrosły m/m – wskazują ekonomiści PIE i BGK odpowiedzialni za opracowywanie wskaźnika MIK

Dodają również, że:

Wartości powyżej poziomu neutralnego i wzrost m/m dotyczą w lipcu wynagrodzeń (116,1 pkt., wzrost o 2,3 pkt.), płynności finansowej (115,3 pkt., wzrost o 4,7 pkt.) i zatrudnienia (104,8 pkt., wzrost o 0,8 pkt.). Wskazuje to na stosunkowo dobrą kondycję rynku pracy, potwierdzoną danymi GUS o niskiej stopie bezrobocia w Polsce.

Zobacz też: Kiedyś byli imperium. Od 15 lat nie mogą podnieść się z kolan

Usługi w Polsce radzą sobie lepiej, niż przemysł

Warto zauważyć, że przedsiębiorstwa usługowe oceniły swoją sytuację lepiej, niż przedsiębiorstwa produkcyjne. MIK dla usług osiągnął 105,4 pkt, podczas gdy MIK dla przemysłu 103,8 pkt. W związku z tym, pozytywne nastroje w większym stopniu przeważały w firmach usługowych.

W okresie styczeń-maj br. MIK dla firm usługowych był słabszy niż dla produkcyjnych, ale w czerwcu i lipcu wskaźniki dotyczące wartości sprzedaży, liczby nowych zamówień, zatrudnienia i nakładów na inwestycje są korzystniejsze w firmach usługowych niż produkcyjnych -wskazują ekonomiści PIE w tygodniku

Powyższe dane nie powinny być zaskakujące. Sezon letni generalnie charakteryzuje się wyższą aktywnością w usługach, ponieważ gospodarstwa domowe częściej chodzą do restauracji, kin czy na siłownie. Z jednej strony wynika to z większej liczby dni wolnych (okres urlopowy), niż zazwyczaj, z drugiej strony pogoda nakładania do wychodzenia z mieszkań. Zwiększenie popytu w sektorze usługowym implikuje wzrost zatrudnienia i inwestycji.

Już od kwietnia wyższy odsetek firm usługowych niż produkcyjnych planuje wzrost zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. W badaniu lipcowym 82 proc. firm usługowych deklarowało utrzymanie poziomu zatrudnienia, 12 proc. wzrost, a 6 proc. spadek, podczas gdy niemal dwukrotnie więcej firm produkcyjnych (11 proc.) przewidywało zmniejszenie zatrudnienia […] W okresie letnim więcej firm usługowych niż produkcyjnych poniosło wydatki na inwestycje. W badaniu lipcowym blisko połowa (47 proc.) firm usługowych przyznała, że w ostatnich trzech miesiącach zainwestowała w aktywa materialne lub niematerialne, natomiast w produkcji nieco więcej niż jedna trzecia (35 proc.) przedsiębiorstw poczyniła inwestycje – czytamy w tygodniku PIE

Zobacz też: Jak umowa o dekarbonizacji żeglugi może zawyżyć koszty wysyłki?

Ekonomiście PIE wskazują, że w najbliższym czasie korzystna sytuacja koniunkturalna powinna utrzymać się w firmach usługowych. Natomiast produkcja w przemyśle prawdopodobnie będzie rosnąć wolniej w wyniku spadku liczby nowych zamówień i wykorzystywania zapasów.

PMI nie pozostawia złudzeń. Strefa euro w recesji!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker