Komunikaty NBP

Narodowy Bank Polski informuje!

Dzięki NBP Polska jest na dobrej drodze: wartość rezerw dewizowych przekroczyła 180 mld dolarów, a zasoby złota zwiększyły się do 300 ton. 

Wartość rezerw dewizowych Polski wynosi ponad 180 mld zł!

W ciągu ostatnich kilku lat miał miejsce dynamiczny wzrost wartości rezerw dewizowych zarządzanych przez NBP. W lipcu 2023 roku wartość polskich rezerw dewizowych wynosiła ponad 180 mld dolarów. Oznacza to, że w porównaniu do okresu sprzed pojawienia się globalnych szoków gospodarczych (pandemia COVID-19 i rosyjska agresja na Ukrainę), czyli do grudnia 2019 roku, aktywa rezerwowe NBP zwiększyły się o 49,2 proc. Na zgromadzone przez Polskę rezerwy składają się głównie waluty obecne. Jednakże nie można zapominać  o złocie, którego zasoby przekroczyły 300 ton.

Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pod względem wartości rezerw dewizowych jesteśmy na 20. miejscu na świecie. Nasz kraj znalazł się pomiędzy Wielką Brytanią z rezerwami dewizowymi większymi od tych polskich o kilka miliardów dolarów oraz Czechami, których rezerwy dewizowe zostały wycenione na 142 mld dolarów. Warto zauważyć, że żadne państwo leżące w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nie zgromadziło więcej rezerw dewizowych od Polski. Z kolei jak można wywnioskować z danych znajdujących się na stronie Trading Economics, pod względem posiadanych przez nas rezerw złota plasujemy się na 18. pozycji na świecie.

Narodowy Bank Polski informuje!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker