Komunikaty NBP

NATO na srebrnej monecie kolekcjonerskiej NBP

Już 7 marca 2024 r. do obiegu trafi srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł upamiętniająca dwudziestą piątą rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Znajdą się na niej między innymi sylwetki polskich żołnierzy, wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS czy czołg M1A1 Abrams – uzbrojenie będące na wyposażeniu Wojska Polskiego.

25. rocznica wstąpienia Polski do NATO

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego – NATO – została powołana w 1949 r. jako międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa mająca przeciwdziałać realnemu zagrożeniu ze strony Związku Sowieckiego wobec Europy Zachodniej. W kwietniu 1991 r. przyjęto deklarację o partnerstwie z Polską oraz innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Formalne wstąpienie Polski do NATO nastąpiło 12 marca 1999 r.

– przypomina Artur Adamski w folderze emisyjnym.

W 2023 r. do Sojuszu należało 31 państw, a w trakcie procedury przyjęcia były Szwecja oraz Bośnia i Hercegowina. Obecnie NATO to najsilniejszy pakt wojskowy we współczesnym świecie. Pozycja Polski w NATO istotnie wzrosła w ostatnich latach w wyniku znacznych inwestycji w naszą armię, która stoi na straży wyjątkowo ważnej, wschodniej flanki sojuszu – dodaje.

Zobacz także: NBP wprowadził do obiegu monetę „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”

Rewers monety przedstawia sylwetki pięciu żołnierzy Wojska Polskiego reprezentujących nowoczesne formacje wojskowe wchodzące w skład NATO oraz symbol sojuszu. Awers to kompozycja uzbrojenia będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego: samobieżna armatohaubica Krab, wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS oraz czołg M1A1 Abrams.

Szczegółowe informacje o monecie „25. rocznica wstąpienia Polski do NATO”:

 • nominał: 10 zł
 • metal: Ag 925/1000
 • stempel: lustrzany
 • średnica: 32,00 mm
 • masa: 14,14 g
 • brzeg (bok): gładki
 • nakład: do 10 000 szt.
 • projektant: Robert Kotowicz
 • emitent: NBP
 • producent: Mennica Polska SA
 • cena: 200 zł

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP

W 2024 roku Narodowy Bank Polski będzie kontynuował także emisje w ramach serii monet kolekcjonerskich: „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, „Polskie Termopile” i „Historia monety polskiej”. Wprowadzone zostaną także do obiegu kolejne monety kolekcjonerskie z serii zainaugurowanej w 2023 roku „W Polskę wierzę”.

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o upamiętnianiu ważnych wydarzeń, wspominaniu bohaterów, wybitnych postaci i autorytetów. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi także okazję do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Atrakcyjne rozwiązania techniczne i graficzne

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowania laserowego.

Banknoty kolekcjonerskie w związku z ich szczególnym charakterem różnią się od banknotów powszechnego obiegu bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi.

Zobacz także: Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim upamiętniona monetami NBP

Zakup wartości kolekcjonerskich NBP – stacjonarnie lub online

Banknoty i monety kolekcjonerskie NBP są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Może je nabyć każdy, kto chciałby wzbogacić swoją kolekcję lub dopiero ją stworzyć. To także atrakcyjny oryginalny pomysł na prezent. Zakupu emitowanych przez Narodowy Bank Polski wartości kolekcjonerskich można dokonać w sklepie internetowym kolekcjoner.nbp.pl lub w jednym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP, które zlokalizowane są w każdym mieście wojewódzkim.

Informacje dotyczące zaplanowanego na 2024 rok harmonogramu emisji monet i banknotów kolekcjonerskich oraz szczegóły dotyczące dat, nominałów, wielkości emisji i specyfikacji technicznej są dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego w Planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2024 r. Przypominamy, że plan może ulec zmianie, aktualne informacje publikowane są na stronie nbp.pl.

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” – kolejny „Niezłomny” na monecie kolekcjonerskiej NBP

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker