GospodarkaPolska

Budownictwo w Polsce nadal w dobrej kondycji, ale szybko hamuje

W pierwszym półroczu 2023 roku na polski rynek trafiło więcej mieszkań, niż w zeszłym roku, który był pod tym względem najlepszy od czasów rządów Edwarda Gierka!

Budownictwo w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku było nadal w dobrej kondycji. Na rynek trafiło więcej mieszkań, niż w zeszłym roku, który pod tym względem był najlepszy od czasów Gierka! Jednakże bieżący rok raczej nie przejdzie do historii, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań oddanych do użytkowania. Mimo spektakularnych wyników bez problemów można dostrzec oznaki wyhamowywania tego sektora gospodarki. 

  • W pierwszej połowie 2023 roku do użytkowania oddano aż 112,2 tys. mieszkań! Oznacza to, że na rynek trafiło więcej mieszkań niż w analogicznym okresie w rekordowym 2022 roku.
  • Największa część nowopowstałego zasobu przypadła na mazowieckie. Co 5. mieszkanie wybudowane w Polsce w analizowanym okresie oddano do użytkowania we wspomnianym województwie.
  • Budownictwo w Polsce zaczęło szybko wyhamowywać. Znacznie zmniejszyła się zarówno liczba pozwoleń na budowę, jak i liczba rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych. 

Budownictwo w Polsce pobiło rekord liczby oddanych mieszkań!

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), budownictwo w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku nadal w ekspresowym tempie oddawało kolejne mieszkania do użytkowania. W analizowanym okresie oddano do użytkowania aż 112,2 tys. mieszkań! Dla porównania w pierwszym półroczu rekordowego 2022 roku, kiedy to na rynek trafiło ich łącznie aż 238,6 tys. (najlepszy wynik od 1979 roku!), liczba ta wyniosła 109,5 tys. mieszkań. Oznacza to, że rekord z zeszłego roku został nieznacznie, bo o 3 tys. mieszań (2,7 proc.), ale jednak pobity!

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce spadły, choć jedynie minimalnie

Przy czym wzrosła również oddana powierzchnia mieszkań oraz liczba izb. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku budownictwo w Polsce oddało do użytkowania 10,5 mln metrów kwadratowych (więcej o 0,6 proc. rok do roku) oraz 439,4 tys. pokoi (więcej o 0,8 proc. rok do roku). Z drugiej strony warto zauważyć, że ze względu na to, że powierzchnia mieszkań wzrosła słabiej, niż ich liczba mieszkania, które trafiły na rynek w pierwszej połowie bieżącego roku, nieco się skurczyły. Przeciętna powierzchnia w analizowanym okresie wyniosła 93,7 metrów kwadratowych wobec 95,6 metrów kwadratowych w analogicznym okresie w roku ubiegłym. 

Gdzie w Polsce powstają mieszkania? Przoduje województwo mazowieckie

Gdzie głównie powstały nowe mieszkania? Jak nietrudno zgadnąć w najludniejszych polskich województwach. Przy czym na mazowieckie przypadło aż 19,9 proc. nieruchomości mieszkaniowych powstałych w pierwszym półroczu 2023 roku. Oznacza to, że niemal co piąte wybudowane mieszkanie oddano do użytkowania w województwie ze stolicą w Warszawie! Na drugiej pozycji uplasowało wielkopolskie z odsetkiem wynoszącym 11,4 proc., a na ostatnim miejscu na podium znalazło się małopolskie, na które przypadło 9,3 proc. wartości krajowej. Łącznie w tych zaledwie trzech z aż szesnastu województw wybudowano 40 proc. mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszej połowie bieżącego roku!

Zobacz także: Największe miasta w Polsce. Gdzie mieszka najwięcej Polaków? [RANKING]

Jeżeli zaś chodzi o liczby względne, to sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, czyli iloraz liczby mieszkań oraz populacji danego regionu, największy był w mazowieckim oraz w… pomorskim. Na tysiąc mieszkańców żyjących w tych województwach przypadły aż 4 mieszkania oddane do użytkowania w pierwszej połowie 2023 roku. Niewiele mniejszy stosunek zanotowano w wielkopolskim, gdzie osiągnął on wartość 3,7. Z kolei w małopolskim liczba ta wyniosła 3. Najgorsza sytuacja na płaszczyźnie budownictwa mieszkaniowego miała zaś miejsce w opolskim i śląskim. W województwach tych na 1000 mieszkańców przypadło jedynie odpowiednio 1,7 oraz 1,9 mieszkań oddanych do użytku w analizowanym okresie. 

Źródło: GUS, „Budownictwo w 1 półroczu 2023 r.”

Budownictwo w Polsce zaczęło ostro hamować!

Mimo tego, że ogólnie budownictwo w Polsce było w bardzo dobrej kondycji, wyraźnie widać, że sektor ten zaczął wyhamowywać. Stosunkowo wysokie stopy procentowe, malejący popyt, nadal mocno niepewna przyszłość gospodarcza oraz ogólnie zaobserwowane w Polsce spowolnienie aktywności ekonomicznej sprawiło, że zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni zaczęli ograniczać wielkość planowanych inwestycji. Trendu tego nie zmienił nawet wprowadzenie programu Bezpieczny kredyt 2 proc., który jedynie tymczasowo podbił popyt mieszkaniowy. Wynika to z wszelkich informacji opublikowanych przez GUS. Przykładowo, jak widać poniżej, w pierwszym półroczu 2023 roku wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym zaledwie 112 tys. mieszkań.

Źródło: GUS, „Budownictwo w 1 półroczu 2023 r.”

Zobacz także: Inwestorzy nie psują rynku mieszkaniowego. Oni go naprawiają!

W analogicznym okresie w ubiegłym roku wydano ich aż o 59,4 tys., czyli o ok. 53 proc. więcej. Przy czym co interesujące mieszkania zgłoszone do odpowiednich organów będą zauważalnie mniejsze niż te powstające obecnie. Dla przypomnienia przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania w pierwszej połowie bieżącego roku wyniosła 93,7 metrów kwadratowych. Z kolei średnia prognozowana powierzchnia mieszkania przyjęła wartość 87,5 metrów kwadratowych. Ponadto od stycznia do czerwca rozpoczęto wznosić znacznie mniejszą liczbę nieruchomości. Otóż w analizowanym okresie rozpoczęto budowę jedynie 85,6 tys. mieszkań. Dla porównania rok wcześniej deweloperzy, inwestorzy indywidualni oraz w znacznie mniejszej części samorządy rozpoczęły stawienie o 34,1 tys. (40 proc.) większej liczby nieruchomości mieszkalnych! 

Globalne ceny mieszkań spadły o 3,3% r/r! Krach nam nie grozi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker