EnergetykaGospodarkaPolska

Nowa inwestycja Grupy ORLEN — tłocznia oleju w Kętrzynie

ORLEN Południe – spółka z Grupy ORLEN – podpisała umowę, dzięki której powstanie nowoczesna tłocznia oleju w Kętrzynie, w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.

Tłocznia w Kętrzynie będzie produkować 200 tys. ton oleju rocznie

Budowa tłoczni ma rozpocząć się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej koszt jest szacowany na ok. 850 mln złotych.  Zakończenie budowy jest planowane do połowy 2026 roku. Za cały projekt będzie odpowiedzialne konsorcjum dwóch firm: Polimex Mostostal S.A. oraz AB Industry S.A. Oprócz samej tłoczni, w skład kompleksu wejdą także węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków.

Zobacz także: Grupa ORLEN zainwestuje ponad 1 mld zł w bioetanol drugiej generacji

Instalacja będzie wytwarzać 200 tys. ton oleju rocznie i zapewni ORLEN pełną kontrolę nad jakością finalnego produktu. Aby wyprodukować taką ilość oleju Południe, tłocznia w Kętrzynie będzie zużywać ok. 500 tys. ton rzepaku. Będzie on pozyskiwany w pierwszej kolejności od polskich producentów rolnych. Oprócz zwiększonego zapotrzebowania na lokalnie wytwarzane surowce rolne budowa tłoczni oleju w Kętrzynie doprowadzi również do zwiększenia popytu na dodatkowe usługi, które mogą być świadczone przez lokalnych przedsiębiorców. Sama tłocznia oleju w Kętrzynie to ponad 100 nowych miejsc pracy, a funkcjonowanie zakładu będzie wymagało skorzystania z dodatkowych usług.

ORLEN inwestuje w produkcję biopaliw oraz biogazu

Dodawane do benzyny i oleju napędowego biokomponenty pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na ropę naftową, a tym samym wspierają niezależność energetyczną i zwiększają dywersyfikację źródeł pozyskania surowców do produkcji paliw. Nie można zapominać o efekcie środowiskowym. Biokomponenty powstają albo z odnawialnych surowców rolniczych, albo umożliwiają zagospodarowanie odpadów, takich jak oleje posmażalnicze.

Zobacz także: Program NEON wspiera projekty związane z produkcją ekologicznej biomasy z roślin

Ze względu na korzyści płynące z ich wykorzystania, ORLEN wiąże duże nadzieje z biododatkami. Strategia ORLEN2030 przewiduje, że do końca dekady wykorzystanie biododatków w ramach koncernu wyniesie ok. 3 mln ton rocznie. Na osiągnięcie tego celu spółka zamierza przeznaczyć ponad 15 mld złotych. Uzupełnieniem biopaliw będzie biogaz i wytwarzany z niego biometan, które mogą stanowić surowiec do produkcji biopaliw, ale także być wykorzystywane jako samodzielne paliwo zastępujące gaz ziemny. Do 2030 roku Grupa ORLEN, dzięki inwestycjom za ok. 10 mld zł, zamierza uzyskać zdolność produkcji 1 mld metrów sześciennych biogazu rocznie.

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, koncern ma ambitną strategię rozwoju produkcji biopaliw, która zapewni Grupie ORLEN pozycję regionalnego lidera w tym segmencie. W tym celu spółka inwestuje w rafinerie w Trzebini, Jedliczu, Płocku oraz Gdańsku a najnowszym przedsięwzięciem jest budowa tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca.

ORLEN: rośnie zapotrzebowanie na bioetanol o prawie 50 procent

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker