GospodarkaPolska

Integracja aktywów transportowych w ramach Grupy ORLEN

ORLEN Transport przejął od ORLEN Paliwa część zakładu świadczącą usługi przewozu paliw. W ten sposób cała działalność koncernu w zakresie transportu drogowego znalazła się w jednej spółce.

Koncern zwiększa efektywność transportu

Jak zauważył Michał Róg, Członek Zarządu ds. Handlu i Logistyki ORLEN, gdy w 2021 roku odkupiono 100 proc. udziałów w ORLEN Transport i spółka ta wróciła do Grupy, koncern zapowiedział nie tylko odbudowę własnych mocy transportowych, ale też integrację logistyki drogowej w ramach Grupy Kapitałowej ORLEN. Skupienie całej działalności transportowej w ramach jednego podmiotu poprawi efektywność zarządzania tym segmentem, usprawni procesy zakupowe związane z rozwojem i serwisowaniem parku maszynowego, ułatwi modernizację i przyczyni się do podniesienia poziomu usług świadczonych klientom.

Zobacz także: Integracja spółek olejowych ORLENU

W wyniku integracji spółka ORLEN Transport powiększyła się o dodatkowe 135 jednostek transportowych i 225 kierowców. Podmiot ten rozpoczął już realizację kontraktów w zakresie przewozów paliw płynnych na rzecz ORLEN Paliwa oraz klientów tej spółki na terenie całej Polski.

Spółka zamierza świadczyć usługi również firmom zagranicznym

Jak podkreślił Mirosław Zubek, Prezes Zarządu ORLEN Transport, wieloletnie doświadczenie oraz wysokie kompetencje w zakresie transportu pozyskane od ORLEN Paliwa, pozwolą spółce nie tylko na wzmocnienie procesów logistycznych wewnątrz Grupy, ale również na poszerzenie skali działalności przedsiębiorstwa. Da to firmie możliwość wyjścia z usługami transportu paliw płynnych poza granice Polski. Połączenie pozwoli również zwiększyć skalę inwestycji m.in. w tabor. W przyszłym roku na ten cel zostało przeznaczone 140 mln zł.

Zobacz także: Spółka LOTOS Kolej przejęła majątek ORLEN KolTrans

O ORLEN Transport

ORLEN Transport to jeden z największych w Polsce dostawców usług transportu drogowego. Obecnie przedsiębiorstwo dysponuje flotą ponad 330 zestawów do przewozu towarów niebezpiecznych ADR klasy II i III, czyli paliw płynnych, w tym gazu. Zatrudnia ponad 1000 pracowników, w tym ponad 900 kierowców. W samym 2022 roku spółka przewiozła ponad 7,1 mln metrów sześciennych paliw płynnych.

Z kolei przychody spółki, generowane w oparciu o długoterminowe umowy z Grupą ORLEN i innymi koncernami paliwowymi, we wspomnianym okresie wyniosły 193,6 mln zł. W 2015 roku podjęto decyzję o sprzedaży ORLEN Transport prywatnemu przewoźnikowi. W związku z rosnącymi potrzebami logistycznymi dynamicznie rozwijającego się koncernu, w 2021 roku Zarząd ORLEN zdecydował o ponownym włączeniu spółki do Grupy Kapitałowej.

Grupa ORLEN integruje swoją działalność projektową

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker