Polska

Integracja spółek olejowych ORLENU

W ramach konsolidacji kolejnych segmentów działalności ORLEN połączył spółki ORLEN OIL i LOTOS Oil. Integracja nie tylko umocni koncern na pozycji lidera polskiego rynku środków smarnych, ale umożliwi dynamiczną ekspansję międzynarodową, m.in. dzięki rozpoczęciu produkcji zaawansowanych olejów gotowych. Już teraz produkty ORLEN OIL są dostępne w 78 krajach.

Nowoczesne oleje

Integracja spółek olejowych nastąpiła przez przeniesienie całego majątku LOTOS Oil na ORLEN OIL. Dzięki temu ORLEN OIL dysponuje czterema zakładami produkcyjnymi: w Trzebini i Jedliczach oraz przejętymi od LOTOS Oil zakładami w Czechowicach-Dziedzicach i Gdańsku. Spółka zatrudnia prawie 700 pracowników, a jej zdolności produkcyjne środków smarnych wynoszą ok. 420 tysięcy ton rocznie. Siedzibą skonsolidowanej spółki jest Gdańsk.

Zobacz także: Zwiększenie skali rozbudowy Kompleksu Olefin ma uczynić ORLEN europejskim liderem

Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem nowej, zintegrowanej oferty produktowej ORLEN OIL. W niedalekiej przyszłości jej mocnym punktem będą oleje bazowe grupy II, które będą produkowane w Hydrokrakingowym Bloku Olejowym (HBO) w Gdańsku. Wprowadzenie tej kategorii produktów na polski i zagraniczny rynek spowoduje znaczący wzrost konkurencyjności koncernu.

Ponadto otworzy to szerokie możliwości produkcji przez ORLEN OIL zaawansowanych olejów gotowych dla branż: motoryzacyjnej, przemysłowej i morskiej. Instalacja ma wytwarzać rocznie ponad 400 tys. ton olejów bazowych grupy II oraz kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych. Wartość projektu HBO, który zostanie oddany do użytku w 2025 r., to ok. 1,4 miliarda złotych.

Zobacz także:  Powstaje potężny kompleks petrochemiczny w Gdańsku!

Korzystne konsolidacje

Warto zaznaczyć, że połączenie ORLEN OIL z LOTOS Oil  jest jedną z wielu konsolidacji, przeprowadzonych po przejęciu przez ORLEN w ubiegłym roku Grupy LOTOS i PGNiG. Do tej pory zintegrowane zostały  m.in. prowadzące działalność wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym PGNiG Upstream Norway i LOTOS Exploration & Production Norge oraz spółki LOTOS Kolej i ORLEN KolTrans.

Korzyści wynikające z fuzji będą znaczące. Zgodnie z najnowszymi szacunkami ekspertów, wartość synergii wynikających z budowy koncernu multienergetycznego na bazie Grupy ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG to 20 mld zł – czyli dwukrotnie więcej, niż zakładano przed połączeniem spółek.

Realizacja synergii będzie możliwa dzięki wdrożeniu ponad 160 projektów integracyjno-transformacyjnych. Pozwolą one m.in. na wykorzystanie najnowszych technologii, optymalizację zasobów, wdrożenie innowacji oraz poprawę efektywności konsolidowanych obszarów.

Zobacz także: PGNiG Upstream Norway ma ambitne plany wobec Norweskiego Szelfu Kontynentalnego

Rynkowa ekspansja i większa efektywność

Jak zaznacza Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, Konsolidacja ORLEN OIL z LOTOS OIL zwiększy efektywność operacyjną oraz potencjał rozwojowy koncernu na rynku środków smarnych. W ten sposób budowany jest silny krajowy podmiot zdolny konkurować nie tylko w kraju, ale również za granicą. Synergie uzyskane dzięki integracji aktywów pozwolą zwiększyć poziom inwestycji i lepiej wykorzystać już posiadane aktywa, tym samym wzmacniając łańcuch wartości całej Grupy ORLEN.

Spółka LOTOS Kolej przejęła majątek ORLEN KolTrans

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker