PolskaUncategorized

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce osiągnęła nowy szczyt

W Polsce pracuje już ponad 1,1 mln cudzoziemców. Większość z nich to Ukraińcy

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce osiągnęła nowy rekord. Na koniec września 2023 r. w ZUS zarejestrowanych było 1,1 mln obcokrajowców wobec 1,063 mln na koniec 2022 r. Największą część z nich stanowią Ukraińcy, ale nie brakuje także pracowników z innych państw. W jakich branżach pracują najczęściej?

  • Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce wyniosła 1,1 mln osób we wrześniu 2023 r. według danych ZUS.
  • 68 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce stanowią Ukraińcy.
  • Stopa bezrobocia wśród cudzoziemców w Polsce wyniosła 5,8 proc. w 2022 r. wobec 2,9 proc. wśród Polaków.

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie

Coraz więcej cudzoziemców podejmuje pracę w Polsce. We wrześniu 2023 r. było ich już 1,1 mln. Tak wynika z danych ZUS, na które powołują się analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Tygodniku Gospodarczym nr 49/2023. Liczba ta obejmuje osoby pracujące i odprowadzające z tego tytułu składki społeczne, a więc głównie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Dla porównania na koniec 2022 r. liczba cudzoziemców pracujących w Polsce wynosiła 1,063 mln osób. Jest to zatem wzrost o blisko 37 tys. osób w ciągu trzech kwartałów. Jeszcze bardziej okazale prezentuje się ten wzrost względem końca 2021 r. Wtedy w ZUS zarejestrowanych było 875 tys. osób spoza Polski – mniej o ok. 225 tys. 

Skokowy wzrost liczby cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce ma oczywiście związek z rozpoczęciem wojny na Ukrainie i napływem siły roboczej zza naszej wschodniej granicy.

Zobacz też: Ukraińcy założyli w Polsce już ponad 10 tys. firm!

Jacy cudzoziemcy pracują w Polsce oprócz Ukraińców?

Na przestrzeni ostatnich lat struktura pracujących cudzoziemców według kraju pochodzenia wygląda podobnie. Po trzech kwartałach 2023 r. najwięcej było Ukraińców. Stanowili oni 68 proc. wszystkich pracowników zza granicy. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini (11 proc.), a następnie Gruzini (2 proc.). Wśród pracujących można też znaleźć nieoczywiste państwa pochodzenia takie jak: Indonezja, Azerbejdżan, Kazachstan, Bangladesz czy nawet Kolumbia.

W jakich zawodach pracują cudzoziemcy w Polsce?

Najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce znajduje pracę w administracji. W trzecim kwartale 2023 r. w sektorze „Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca” pracowało 19 proc. obcokrajowców. Niewiele mniej zatrudniał sektor przetwórstwa przemysłowego (17 proc.). Dalej znalazły się: transport i gospodarka magazynowa (15 proc.), budownictwo (12 proc.) oraz handel hurtowy i detaliczny (9 proc.).

Stopa bezrobocia wśród migrantów wyższa niż wśród Polaków

Z szacunków OECD w ramach raportu International Migrantion Outlook 2023 wynika, że pewną zasadą jest, że wśród migrantów stopa bezrobocia pozostaje na wyższym poziomie niż wśród rodzimej ludności danego państwa. 

Nie inaczej jest w Polsce. Szacunki OECD wskazują, że w Polsce stopa bezrobocia wśród cudzoziemców wyniosła 5,8 proc. w 2022 r. W tym samym czasie wśród Polaków było to 2,9 proc. Polska wypada tu znacznie lepiej niż średnia dla krajów OECD, w której stopa bezrobocia migrantów wyniosła 7,6 proc. wobec 9,3 proc. rok wcześniej. 

Współczynnik aktywności zawodowej cudzoziemców w Polsce uplasował się na poziomie 75,1 proc., czyli o 5,3 pkt proc. wyżej niż wśród Polaków. Analitycy PIE przestrzegają jednak, że do tej wartości należy podchodzić z dużą rezerwą ze względu na trudności z jej oszacowaniem. 

Zobacz też: Ukraina przeprowadza ataki na rosyjską kolej! Wybuchy w tunelu!

Ukraińcy łagodzą problem niedostępności pracowników 

Bezrobocie w Polsce wciąż znajduje się na rekordowo niskim poziomie. Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,8 proc. w październiku (wg definicji przyjętej przez Eurostat). Lepiej w UE było tylko na Malcie (2,5 proc.). Polski rynek pracy zmaga się jednak z niedostępnością pracowników, co częściowo łagodzą obcokrajowcy, szczególnie Ukraińcy.

Niedostępność pracowników pozostaje kluczową barierą prowadzenia biznesu, na którą wskazuje około połowa badanych przez PIE firm, zarówno w 2022 roku, jak i w 2023 roku.

Ukraińcy w Polsce. Jaka jest ich sytuacja mieszkaniowa, zawodowa i materialna?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker