Kolej

Pociągi wracają do łask. Coraz lepsze statystyki kolei

Kolej w Polsce zaczęła odżywać, a liczba przewiezionych pasażerów po raz kolejny przekroczyła 300 milionów

Dokładnie 310 mln – tyle przewieziono na kolei pasażerów w 2018 roku i jest to wynik o 6,7 mln lepszy niż w roku 2017. Ze statystyk wynika, że każdego dnia do pociągów wsiadało 850 tys. osób, czyli o ponad 18,4 tys. osób więcej niż w roku poprzednim. To tak jakby każdego dnia pociągiem podróżowali wszyscy mieszkańcy Poznania i Katowic. Pociągi pasażerskie pokonywały codziennie drogę ponad 500 tys. kilometrów. Dla porównania warto dodać, że odległość od Ziemi do Księżyca wynosi 384 tys. kilometrów. To wszystko pozwoliło na wykonanie pracy przewozowej na poziomie 21 mld pasażerokilometrów.

– Wzrost liczby pasażerów jest m.in. wynikiem powrotu podróżnych na linie uruchomione po modernizacji oraz lepszej oferty, trafiającej w ich potrzeby  – podsumowuje Ignacy Góra, Prezes UTK. – Dzięki modernizacjom skraca się czas przejazdu. Przewoźnicy inwestują w zakup i modernizację taboru – to również jest ważny czynnik wpływający na wybór kolei jako środka transportu – dodaje.

Najnowsze dane nie są jednak tak imponujące, gdy porówna je się z liczbami z początku lat 90. Jak podaje Forbes, w roku 1990 z usług kolei skorzystało blisko 790 mln pasażerów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. Dalej z Forbes porównuje ilość samochodów w naszym kraju i okazuje się, że 30 lat temu było ich w Polsce nieco ponad 5 mln, obecnie jest to ponad 22 mln. To dość dobrze wyjaśnia taką różnicę w przewozach kolejowych. Należy jednak zwrócić uwagę, że od kilkunastu lat trend na kolei jest wzrostowy i coraz więcej osób korzysta z jej usług.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker