Lotnictwo

Francuzi i Chińczycy zawierają wielomiliardowe umowy. M.in. na zakup 300 samolotów

Prezydent Chin Xi Jingping ledwie rozpoczął swoją wizytę w Chinach, a już doszło do podpisania ważnej umowy na zakup samolotów.

China Aviation Supplies Holding Company zakupi od Airbusa 300 samolotów. Będzie to jedno z największych zamówień w historii francuskiego producenta.

Chińczycy zamierzają zakupić 290 samolotów Airbus A320, które są zdolne zabrać na pokład do 180 pasażerów. Jednym z największych użytkowników A320 jest znany z polskich lotnisk węgierski WizzAir. Ponadto Chińczycy podpisali umowę na zakup 10 szerokokadłubowych, długodystansowych samolotów A350 XWB.

Szczegóły transakcji nie zostały ustalone. Wiadomo, że cennikowa wartość zakupionych Airbusów około 30 miliardów euro, jednak przy tak dużym zamówieniu z pewnością zostały zastosowane upusty cenowe.

Ten zakup był wysoce prawdopodobny ze względu na wojnę handlową Chin z USA oraz problemy związane z najnowszym Boeingiem 737. Chińczycy nie zamierzali w związku z tym kupować maszyn od Amerykanów.

Warto również zauważyć, że Państwo Środka opracowuje własny samolot, którego producentem będzie państwowy Comac. Model C919 , który gabarytami jest zbliżony do wspomnianych A320 i B737, jest w mocno zaawansowanej fazie rozwoju i w bardzo niedalekiej przyszłości ma rozpocząć się jego masowa produkcja.  

Nie jest to jedyna znacząca umowa podpisana między dwoma państwami. Oprócz zakupu samolotów zawarto również kontrakt na miliard euro dla francuskiej firmy energetycznej EDF, która ma wybudować w Chinach morską farmę wiatrową.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker