Finanse

Dobre wyniki warszawskiego parkietu. Najwyższe poziomy od ponad roku

Polska giełda zalicza ostatnimi czasy bardzo dobre wyniki, osiągając najlepsze notowania od ponad roku. Duża w tym zasługa największych polskich spółek.

Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) będący wskaźnikiem dla całego głównego parkietu GPW urósł przez trzy ostatnie dni o 1,4 proc. i osiągnął blisko 61 925 pkt. Tym samym ustanowił najlepszy wynik w tym roku. Jakby tego było mało ostatni raz na taki poziomie był widziany ponad rok temu – w marcu 2018 roku.  

Bardzo dobre wyniki odnotowuje również WIG30, w skład którego wchodzi 30 największych, polskich spółek giełdowych. Blue chipy, bo tak się też popularnie nazywa giełdowych gigantów, zaliczyły dziś solidne notowanie. Najlepiej rósł KRUK, którego akcje zyskiwały na wartości o 4,32 proc. Niewiele gorzej radziły sobie PKP Cargo (4,14 proc. wzrostu) oraz PKN Orlen (4,09 proc.). Cały WIG30 urósł w środę o 1,48 proc.

Bardzo dobre notowania zaliczył również CD Projekt, którego akcje drożały w środę o 3,39 proc. Dzięki temu, największy polski producent gier zbliżył się do ceny 220 zł za akcję, a także przekroczył 21 mld złotych kapitalizacji giełdowej. Warto dodać, że dokładnie tydzień temu opublikowaliśmy tekst o wynikach finansowych spółki i ich wpływie na notowania giełdowe CD Projekt. Wówczas spółka była wyceniana na ponad 19 mld złotych. Minął tydzień i powiększyła swoją wartość o kolejne dwa miliardy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wycena CD Projekt dalej będzie rosnąć, gdyż wyniki finansowe okazały się lepsze od oczekiwań, a premiera największego projektu – Cyberpunk 2077 – zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym inwestorzy wydają się być w całkiem niezłych nastrojach i wierzą w dalszy rozwój CDP.

Oznacza to, że lada moment producent gier pod względem kapitalizacji może wyprzedzić KGHM, który jest wyceniany na nieco ponad 1 miliard złotych więcej, a także zbliżyć się do banku ING.

Biorąc pod uwagę notowania WIG i WIG30, można zauważyć mocną korelację w wynikach obu indeksów. Oznacza to, że bez wzrostów wśród największych spółek giełdowych, trudno będzie osiągnąć wzrost w indeksie ogólnym jakim jest WIG. Problem polega jednak na tym, że WIG30 jest mocno upolitycznionym indeksem, gdyż dużą jego część stanowią spółki z udziałem Skarbu Państwa. To z kolei oznacza, że są one bardzo wrażliwe na decyzje polityczne, a co za tym idzie – podatne na wahania kursowe.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker