Kolej

PKP Cargo ogłasza duży przetarg na zakup lokomotyw

PKP Cargo ogłosiło przetarg na sześcioosiowe, elektryczne lokomotywy. Przewoźnik ma w planach zakupić 31 maszyn.

PKP Cargo poinformowało o wszczęciu postępowania na zakup fabrycznie nowych, sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych. Pojazdy mają być przystosowane do ciągnięcia ciężkich składów towarowych z prędkością maksymalną 120 km/h.

Przewoźnik poinformował, że postępowanie będzie składać się z dwóch etapów. W pierwszym zostanie wybranych dwóch wykonawców, którzy przejdą do drugiego etapu, gdzie będzie można prowadzić negocjacje cenowe, gdyż jest to jedyne kryterium przetargu. Oferty można składać do 23 maja.

Całe zamówienie podzielono na dwie części. W pierwszej ma zostać dostarczonych 7 lokomotyw, które mają być przeznaczone do transportów krajowych. Ta część zamówienia ma zostać zrealizowana już w ostatnim kwartale tego roku. Lokomotywy mają stacjonować we Wrocławiu.

Druga część, to 24 lokomotywy dwusystemowe dostosowane do transportu m.in. na terenie Czech i Słowacji. Dostawy tej partii mają być realizowane od lipca 2021 roku do czerwca 2022 roku w tempie dwóch maszyn miesięcznie. Te pojazdy mają z kolei stacjonować w Czechowicach-Dziedzicach.

Co ciekawe jedynym producentem w Polsce lokomotyw sześcioosiowych jest Newag, który jak donosi Rynek Kolejowy, jest żywo zainteresowany udziałem w postępowaniu. PKP Cargo ma już w swoim parku maszynowym trzy lokomotywy Dragon 2 produkcji Newagu (na zdjęciu) i to one mają największe szanse zostać wybranymi w przetargu.

Tak dużego zamówienie nie było w Polsce od 2012 roku, kiedy to polski oddział DB Cargo zamówił od Siemensa 23 lokomotywy Vectron.

Przeczytaj również >>>>
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker