Lotnictwo

Qantas chce uruchomić najdłuższe połączenie lotnicze na świecie

Australijskie linie lotnicze Qantas chcą uruchomić najdłuższe połączenie na świecie, które ma trwać prawie dobę.

Mowa o połączeniu ma trasie Londyn – Sydney, które może zostać uruchomione już w 2022 roku. Rejs pomiędzy obydwoma miastami miałby trwać 21 godzin i być najdłuższym połączeniem na świecie.

Szef linii Qantas Alan Joyce podkreślił, że zarówno Boeing, jak i Airbus są w stanie dostarczyć samoloty zdolne do latania na tak duże odległości. Przypomnijmy, że oba miasta leża praktycznie na antypodach, a odległość między nimi to ponad 17 tys. km.

Joyce zauważył jednak, że największą przeszkodą są obecnie regulacje związane z czasem pracy pilotów. Szacuje się, że całkowity czas pracy pilota na trasie Londyn – Sydney, łącznie z działaniami naziemnymi, wyniesie ponad 23 godziny, co będzie wyraźnym przekroczeniem obecnego limitu 20 godzin. Niemniej jednak szef Qantasa dodał, że jeśli uda im się przekonać australijski urząd lotnictwa, to do końca roku będą w stanie złożyć zamówienie na samoloty, które do służby by weszły w 2022 roku.

 

Specyficzna konfiguracja

Do ustalenia de facto byłaby tylko konfiguracja foteli w samolotach, których z pewnością byłoby mniej niż standardowo. Singapore Airlines, który lata od października na najdłuższej obecnie trasie lotniczej na świecie pomiędzy Singapurem a Nowym Jorkiem, używa do jej obsługi Airbusa A350-900. Samolot Airbusa jest zdolny pomieścić na swoim pokładzie w trzyklasowej konfiguracji 315 osób, jednak wersja do lotów pomiędzy Singapurem a USA jest zdolna zabrać na swój pokład nieco ponad połowę tej wartości – 161 pasażerów. Przewoźnik stworzył tylko miejsca w klasie biznes i premium economy, argumentując to faktem, że tak długa podróż przy ograniczonych możliwościach poruszania się byłaby niezdrowa dla pasażerów, w związku z tym nie stworzony klasy ekonomicznej

Dlatego prawdopodobnie z tego samego powodu Qantas również nie będzie maksymalizować liczby miejsc w swoich samolotach, a co za tym idzie bilety na lot nie będą należeć do najtańszych.

Lot z Wielkiej Brytanii do Australii nie byłby jednak debiutem dla Qantas, gdyż obecnie linia obsługuje połączenie pomiędzy Londynem a Perth zlokalizowanym na zachodnim wybrzeżu Australii.    

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker