Europa

W wyborach do Parlamentu Europejskiego odnotowano najwyższą frekwencję od 25 lat

Frekwencja w Unii Europejskiej osiągnęła poziom 50,95 proc. i była najwyższa od 1994 roku. Ponadto zakończyła blisko czterdziestoletni trend spadkowy. Pierwszy raz od 1979 roku frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego urosła w stosunku do poprzedniego głosowania.

W 1979 roku frekwencja była równa 62 proc. Od tamtej pory co pięć lat do urn szło coraz mniej wyborców, żeby w 2014 roku odnotować najniższy odsetek osób głosujących, który wyniósł 42,6 proc.

W tegorocznych wyborach najwięcej osób głosowało w Belgii, gdzie frekwencja wyniosła 89 proc. Warto jednak zauważyć, że w Belgii istnieje przymus wyborczy, który nakłada na obywateli obowiązek uczestnictwa w życiu politycznym.

Druga największa frekwencja była w Luksemburgu, gdzie wyniosła ponad 84 proc. Z kolei ponad 72 proc. obywateli poszło do urn na Malcie.

 Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019, %

Najmniejsze zainteresowanie wzbudzają wybory do PE w krajach tzw. Nowej Unii. Najniższa frekwencja była w Słowacji, gdzie wyniosła niespełna 23 proc. Nieco wyższy rezultat osiągnięto w Słowenii i w Czechach, gdzie frekwencja wyniosła ponad 28 proc. Piątkę uzupełniają jeszcze Chorwacja (niespełna 30 proc.) oraz Bułgaria (niespełna 31 proc.)

Warto również wspomnieć, że bardzo duży wzrost zanotowano w Polsce. W trzech poprzednich głosowaniach frekwencja nie dobijała nawet do 25 proc. podczas gdy teraz zbliżyła się do poziomu 46 proc.

 
Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker