Polska

Płaca minimalna ma pójść w górę, a z nią m.in. składki na ubezpieczenia

Rząd ma zaproponować Radzie Dialogu Społecznego wysokość płacy minimalnej, która ma obowiązywać od 2020 roku. Od stycznia najniższe wynagrodzenie ma wynieść 2450 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 16 zł.

Potwierdziły się tym samym dotychczasowe przypuszczenia. Decyzja jest także zbieżna z propozycją Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Wzrost pensji minimalnej o 200 zł przyczyni się do wzrostu wynagrodzenia netto o około 140 zł.

Tym samym pensja na rękę wzrośnie z 1633 zł do ponad 1770 zł. Nie jest to jednak ostateczna wartość, gdyż jest ona obliczona przy dzisiejszym poziomie opodatkowania pracy. Trwające obecnie prace nad zmianami w opodatkowaniu mogą się przyczynić to wzrostu minimalnego wynagrodzenia netto.

Jednocześnie, przy ustaleniu płacy minimalnej na poziomie 2450 zł brutto, wzrosną koszty pracodawców z obecnych 2710 zł do 2950 zł miesięcznie.

Warto również dodać, że o 39 zł wzrośnie stawka emerytalna (jest ona zawarta w całościowych kosztach pracodawcy) z dotychczasowych 439 zł do 478 zł.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker