Europa

W Finlandii stanęła najwyższa turbina wiatrowa na świecie

Duńska firma Vestas zajmująca się produkcją turbin wiatrowych postawiła w Finlandii najwyższy wiatrak na świecie. Było to możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań znanych z konstrukcji mostów linowych.

Park wiatrowy Vinamäki jest wspólnym projektem firmy Vestas i fińskiego dewelopera farm wiatrowych TuuliWatti Oy. To tam znajduje się wspomniany rekordzista.

Turbiny są montowane na najwyższych na świecie masztach o wysokości  175 metrów (fot.). Dotychczas stawianie tak wysokich wiatraków było problematyczne ze względu na zapewnienie stabilności wieży, która przy tak wysokich konstrukcjach często u podstawy zajmowała bardzo dużo miejsca lub była zbyt droga.

wiatrak

                                  Najwyższy maszt na świecie, źródło Vestas

Przykładem jest elektrownia wiatrowa w Nowym Tomyślu, która w pewnym momencie dzierżyła miano najwyższej na świecie. Turbiny, które w niej pracują zawieszone są na 160 metrach. W tym przypadku konieczne było zastosowanie słupów stworzonych z kratownic, gdyż przy normalnych masztach byłoby to zbyt drogie. Nie pozbyto się jednak problemu zajmowania przez maszt zbyt dużej powierzchni.

W Finlandii wyeliminowano ten problem przez zastosowanie technologii podwieszania dzięki czemu możliwe jest instalowanie wysokich masztów o stosunkowo małej podstawie zapewniając im jednocześnie stabilność.

Dzięki temu Vinamäki będzie używana jako farma testowa dla technologii podwieszanej firmy Vestas. W sumie turbina zainstalowana na rekordowym maszcie ma mieć moc 4,2 MW. Z kolei cała farma osiągnie moc 21 MW.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować miesięcznie kilkadziesiąt wysoce jakościowcych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker