Europa

W Finlandii stanęła najwyższa turbina wiatrowa na świecie

Duńska firma Vestas zajmująca się produkcją turbin wiatrowych postawiła w Finlandii najwyższy wiatrak na świecie. Było to możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań znanych z konstrukcji mostów linowych.

Park wiatrowy Vinamäki jest wspólnym projektem firmy Vestas i fińskiego dewelopera farm wiatrowych TuuliWatti Oy. To tam znajduje się wspomniany rekordzista.

Turbiny są montowane na najwyższych na świecie masztach o wysokości  175 metrów (fot.). Dotychczas stawianie tak wysokich wiatraków było problematyczne ze względu na zapewnienie stabilności wieży, która przy tak wysokich konstrukcjach często u podstawy zajmowała bardzo dużo miejsca lub była zbyt droga.

wiatrak

                                  Najwyższy maszt na świecie, źródło Vestas

Przykładem jest elektrownia wiatrowa w Nowym Tomyślu, która w pewnym momencie dzierżyła miano najwyższej na świecie. Turbiny, które w niej pracują zawieszone są na 160 metrach. W tym przypadku konieczne było zastosowanie słupów stworzonych z kratownic, gdyż przy normalnych masztach byłoby to zbyt drogie. Nie pozbyto się jednak problemu zajmowania przez maszt zbyt dużej powierzchni.

W Finlandii wyeliminowano ten problem przez zastosowanie technologii podwieszania dzięki czemu możliwe jest instalowanie wysokich masztów o stosunkowo małej podstawie zapewniając im jednocześnie stabilność.

Dzięki temu Vinamäki będzie używana jako farma testowa dla technologii podwieszanej firmy Vestas. W sumie turbina zainstalowana na rekordowym maszcie ma mieć moc 4,2 MW. Z kolei cała farma osiągnie moc 21 MW.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować miesięcznie kilkadziesiąt wysoce jakościowcych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Polecane artykuły

Back to top button