Polska

Słabe dane dotyczące konsumpcji

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna we wrześniu tego roku wzrosła o 4,3 proc. w stosunku do września ubiegłego roku (wobec 3,6 proc. wzrostu we wrześniu 2018). Jednakże w porównaniu z sierpniem tego roku nastąpił spadek sprzedaży o 4,1 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2019 r. była o 0,2% niższa w porównaniu z sierpniem br.

Wśród szeroko pojętych branży największy wzrost sprzedaży w stosunku do września 2018 roku odnotowano w „meble, rtv, agd” – o 11,3 proc. Ponadto o 10,9 proc. wzrosła sprzedaż w dziale „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” oraz o 10,7 proc w „pojazdy samochodowe, motocykle, części”. Wyraźny wzrost sprzedaży zauważono również w przypadku tekstyliów, odzieży i obuwia, których sprzedano o 9,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Jedynym wyróżnionym działem, w którym w stosunku do września 2018 roku spadła konsumpcja jest „żywność, napoje i wyroby tytoniowe”, które zmniejszyły się o 2,9 proc.

wrzesien detal

Z kolei poniżej średniej był wzrost sprzedaży paliw stałych, ciekłych i gazowych, których konsumpcja wzrosła o 2,8 proc.

Analizując miesięczne wzrosty sprzedaży detalicznej, można zauważyć pewien malejący trend, jednak trudno powiedzieć, czy zostanie on utrzymany, mając na uwadze obniżki obciążeń fiskalnych wprowadzonych przez rząd. Niemniej jednak wynik ten jest znacznie gorszy od przewidywań ekonomistów, którzy na ogół spodziewali się wzrostów wyraźnie powyżej 6 proc.

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker