Deficyt budżetowy w 2018 roku niższy niż zakładano

GUS podał ostateczne dane, z których to wynika, iż deficyt budżetowy Polski w 2018 roku był znacznie niższy, niż zakładano. Bez zmian pozostał natomiast procentowy rezultat długu publicznego.
Deficyt budżetowy w 2018 roku niższy niż zakładano
W 2018 roku deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 5 miliardów 36 milionów złotych, co stanowiło 0,2 proc. PKB. Tym samym deficyt budżetowy w 2018 roku był najniższym w 30-letniej historii III RP.
Tak też możemy wyczytać w nocie GUS „Zgodnie z notyfikacją, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 roku ukształtował się na poziomie 5 036 mln zł, co stanowi 0,2% PKB”.
Zobacz także: Nie zawsze większy dług publiczny znaczy, że jest gorzej [FELIETON]
Z kolei dług publiczny, czyli suma dotychczasowych deficytów pomniejszona o już spłacone zobowiązania, wyniosła 1 bln 35 mld 254 mln zł, co jest równoznaczne z deficytem na poziomie 48,9 proc.
Budżet będzie zrównoważony, a dług publiczny spada
Warto zauważyć, że jeszcze dwa lata wcześniej – w 2016 roku – deficyt wynosił 2,4 proc. PKB. W roku 2017 było to już 1,5 proc. PKB, a w 2018 wspomniane 0,2 proc. Rząd ogłosił, że budżet na 2020 rok ma być zrównoważony. Będzie to pierwszy w historii budżet bez deficytu. Wielu ekonomistów i analityków przewiduje jednak, że to się nie uda i deficyt ostatecznie się pojawi.
W 2016 roku oprócz wysokiego deficytu mieliśmy również procentowo najwyższy dług publiczny na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wówczas dług publiczny wyniósł 54,2 proc. PKB. W kolejnych dwóch latach jednak spadał głównie za sprawą większej dynamiki wzrostu PKB niż zadłużenia.
Zobacz także: Belavia Airlines zawiesza połączenia. Białoruskim liniom grozi bankructwo
GUS tłumaczy także, z czego wynikają zmiany związane z wartościami długu i deficytu.
„Dane za lata 2015-2018 uległy zmianom w stosunku do wcześniej publikowanych (kwiecień 2019 roku) głównie w związku z wdrożeniem zmian metodologicznych wynikających z nowej edycji podręcznika deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych, przeklasyfikowaniem jednostek publicznych do sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz wykorzystaniem ostatecznych danych źródłowych dla 2018 roku”.
Należy również wspomnieć, że Unia Europejska na mocy „Paktu stabilności i wzrostu” z 1997 roku, nałożyła progi ostrożnościowe, które nie powinny były być przekraczane przez kraje członkowskie. Wynoszą one odpowiednio 3 proc. PKB dla deficytu budżetowego oraz 60 proc. PKB dla długu publicznego.
Deficyty budżetowe Kuwejtu są coraz większe. Winne niskie ceny ropy