Bezpieczeństwo Ekonomiczne

Najlepszy system emerytalny na świecie ma Holandia i Dania

Z raportu dotyczącego systemów emerytalnych na świecie, opublikowanego przez Melbourne Mercer Global Pensions Index wynika, że najlepszy system emerytalny na świecie mają Holandia i Dania. Z kolei Polska ma co poprawiać.

Najlepszy system emerytalny na świecie – Dania i Holandia na czele

W rankingu zawarte są systemy emerytalne 37 krajów świata, w których mieszka około 2/3 światowej populacji. Wśród nich najwyżej notowane są Holandia i Dania, które otrzymały notę A przypisaną do najlepszych systemów emerytalnych. Są to systemy gwarantujące najwyższą stabilność i najlepiej dopasowane do sytuacji demograficznej kraju. Aby uzyskać najwyższą notę, należy zdobyć powyżej 80 pkt na 100.

Ocena B+, do której kwalifikują się państwa z przedziału punktowego 75 – 80 pkt nie została przyznana żadnemu krajowi. Przyznano natomiast notę B (65 – 75 pkt.), którą otrzymały kraje z pozycji od 3. do 13. Były to kolejno Finlandia, Australia, Szwecja, Norwegia, Singapur, Chile, Nowa Zelandia, Kanada, Szwajcaria, Irlandia oraz Niemcy. Te kraje wg autorów raportu są państwami o bardzo dobrym systemie emerytalnym mającym jednak drobne mankamenty, które należy poprawić.

Najgorsze systemy emerytalne to głównie Azja

Do najgorszych systemów emerytalnych należą argentyński, indyjski, meksykański, a także chiński, koreański i japoński. Cała szóstka otrzymała notę D, którą otrzymują systemy mające bardzo poważne wady stawiające pod wątpliwość ich długoterminową stabilność. Głównymi mankamentami są w tym przypadku szybko starzejące się społeczeństwa, niskie wsparcie emerytalne najuboższych oraz bardzo wysokie prywatne zadłużenie i ten argument dotyczy głównie Japonii.

Polski system emerytalny przedstawiany jako średniak

Polski system emerytalny otrzymał notę 54,3 pkt i była ona niższa niż w 2017 roku, kiedy wynosiła 55,1 pkt. Dzięki temu przyznano mu notę C, która oznacza, że system jest dobrze skonstruowany, jednak pewne jego wady są na tyle poważne, że mogą zachwiać jego stabilnością w przyszłości. Autorzy raportu wskazują, że potrzebne jest zwiększenie aktywności osób w starszym wieku ze względu na wydłużającą się długość życia. Krótko mówiąc, autorzy zwracają uwagę na obniżkę wieku emerytalnego. Ponadto istotnym jest poprawa prywatnych oszczędności oraz wsparcie najbiedniejszych emerytów.

Zobacz także: Polski system emerytalny jest rządzony przez ignorancję i demagogię [RAPORT OG]

Przed najbogatszymi krajami świata, w tym również przed Polską, stoi olbrzymie wyzwanie demograficzne. W krajach bogatych rodzi się coraz mniej dzieci, co istotnie wpływa na systemy emerytalne tych państw. ONZ prognozuje, że do 2070 roku liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie do 20 proc., podczas gdy obecnie jest to tylko 9 proc. To też pokazuje, że prawdopodobnie systemy emerytalne, jakie znamy teraz, będą mocno się różnić od tych, których beneficjentami będą dzisiejsi 20-latkowie. Zmianie może ulec wiek emerytalny, ale może też ulec cała struktura systemu, co niestety będzie informacją o wiele gorszą, między innymi z perspektywy jego stabilności i zaufania społecznego.

Polski system emerytalny jest rządzony przez ignorancję i demagogię [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker