Drogi I mosty

Jaworzno jest wzorem budowania bezpiecznego miasta

Z danych Policji wynika, że w 2018 roku w Polsce miało miejsce blisko 31 700 wypadków drogowych, w których zginęły 2862 osoby. Ponadto w zdarzeniach rannych zostało 37 359 osób, w tym 10 963 ciężko.

Polska jest czołówce jeśli chodzi o śmiertelność na drogach. Ponadto pod względem śmiertelności pieszych niestety również przodujemy w europejskich statystykach. Głównymi winowajcami są kierowcy pojazdów, którzy często nie przestrzegają ograniczeń prędkości i nie zachowują odpowiedniego odstępu w czasie jazdy. Policja stara się walczyć z piratami drogowymi powołując do życia m.in. grupę SPEED specjalizującą się w ściganiu najgroźniejszych dla bezpieczeństwa ruchu drogowego kierowców.

Ważnym jest jednak by nie tylko policja walczyła z piratami drogowymi. Istotnym jest również stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która będzie uniemożliwiać drogowe szaleństwa oraz będzie zwiększała bezpieczeństwo na drogach.

Jednym z miast, które za cel postawiło sobie brak ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych jest Jaworzno. Blisko 92 tys. miasto położone w województwie śląskim, na terenie którego funkcjonuje m.in. elektrownia.

W 2003 roku zlecono wykonanie studium transportowego, które miało wytyczyć kierunek rozwoju transportu. Jaworzno postanowiło wdrożyć w życie założenia zawarte w dokumencie. Po kilku latach zauważono, że w miejscach gdzie poczyniono zmiany, spadła liczba wypadków.

W 2011 roku postanowiono pójść o krok dalej i podjęto działania w kierunki realizacji Wizji Zero. Idea Wizji Zero powstała w Szwecji w połowie lat 90. i to ten kraj jest prekursorem wprowadzania usprawnień, które mają zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych do zera. Jaworzno postanowiło wprowadzić Vision Zero dwutorowo. Jednocześnie zajęto się przebudową układu drogowego w mieście, a także poprawiono jakość transportu publicznego.

Wyremontowano drogi, zwiększono monitoring ulic, zwężono drogi, a także zmieniono nawierzchnię dróg. Podjęto szereg działań, które nie tylko uniemożliwiały szybką jazdę, ale również zniechęcały do niej. Jednym z takich rozwiązań jest wybrukowani ulic dzięki czemu kierowcy zmniejszali na drodze prędkość. Ponadto wprowadzono zmiany optyczne w postaci innego malowania ulic oraz pasów zieleni.

Alternatywą dla tych rozwiązań są stworzone obwodnice, śródmiejska i północna, które ułatwiły podróż w mieście bez konieczności przemieszczania się przez centrum. Dzięki temu jednocześnie zwiększono bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz ułatwiono podróżowanie.

Liczba miejsc parkingowych w centrum była systematycznie zmniejszana. Najpierw pozwolono parkować tylko na wyznaczonych miejscach, a w dalszej kolejności ograniczono parkowanie w centrum. Ponadto miasto inwestuje w budowę parkingów podziemnych, które mają zmniejszyć liczbę widocznych na ulicach pojazdów.

Wraz ze zmianami w infrastrukturze poczyniono również zmiany w transporcie publicznym, który miał być alternatywą samochodu. Zwiększono częstotliwość kursowania autobusów, a także odnowiono tabor, który w 40 procentach składa się z pojazdów elektrycznych, a ich odsetek we flocie ciągle rośnie. Zmiana we flocie to nie wszystko. Aby ludzie chcieli chętniej korzystać z komunikacji publicznej musi być ona także konkurencyjna cenowo. Dlatego w 2015 roku wprowadzono całodobowy bilet, który kosztuje 5 zł, natomiast w 2018 obniżono cenę biletu całorocznego do 180 zł. Dla porównania bilet 7-dniowy w Poznaniu to koszt 40 złotych. Warto jednak zauważyć, że dzięki posiadaniu na swoim terenie elektrowni, która przynosi olbrzymie dochody z podatków, miastu jest łatwiej wprowadzać takie ułatwienia.

Jakie są skutki tego działania? W 2017 roku na ulicach Jaworzna nie zdarzył się ani jeden wypadek śmiertelny, a cała passa trwała ponad 18 miesięcy. Jeszcze 15 lat wcześniej na drogach Jaworzna ginęło kilkanaście osób rocznie. Oprócz faktu uratowania wielu osób przed śmiercią, a ich rodzin przed cierpieniem, spadek liczby ofiar niesie za sobą również duże korzyści dla gospodarki. Wynikają one m.in. z oszczędności na kosztach leczenia i ratowania poszkodowanych.

Działania poczynione w Jaworznie powinny być wzorem dla wielu polskich miast. Niestety, jak wiadomo, wiele z nich zleca opracowania studiów przypadków, które ostatecznie lądują w koszu lub w archiwum.

WIECEJ NA TEMAT ROZWIĄZAŃ Z JAWORZNA PRZECZYTACIE TUTAJ: https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/934-debile-nastawiali-znakow-ograniczen-predkosci-felieton

Filip Lamański

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker