Polska

Szykują się zmiany w gospodarce odpadami. Będą kaucjowane butelki

Ministerstwo Klimatu pracuje obecnie nad tym, aby wprowadzić za rok system kaucjonowania butelek plastikowych. Ma to być rozwiązanie podobne do tego, które funkcjonuje w niektórych krajach Europy od lat.

System kaucjonowania butelek plastikowych ma zacząć funkcjonować w Polsce

W Ministerstwie Klimatu w związku z określeniem nowych minimalnych wymogów o odpadach określonych w dyrektywie unijnej trwają prace na reformą rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Polega ona na tym by przedsiębiorcy wprowadzający na rynek konkretne produkty, również w opakowaniach, ponosili koszty związane z ich zagospodarowaniem.

Zobacz także: Spalanie śmieci, czyli jak w ekologiczny sposób uzyskać energię

Obecnie producenci mogą na masową skalę produkować m.in. sztuczne opakowania i wprowadzać je na rynek przerzucając wszelkie koszty środowiskowe na społeczeństwo. Nowa zasady mają to zmienić. Zgodnie z przepisami UE producenci opakowań mają finansować zbieranie i zagospodarowywanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż dotychczas. Pozyskane w ten sposób środki mają wypełnić lukę inwestycyjną i stworzyć sprawnie działający system odzysku surowców.

Polski musi zacząć więcej recyklingować

Przepisy UE wyznaczają także nowe cele dla recyklingu odpadów komunalnych. Do roku 2025 wszystkie kraje UE mają poddawać recyklingowi co najmniej 55 proc. wszystkich odpadów. Pięć lat później ma zostać osiągnięty poziom 60 proc., a za kolejne 5 lat poziom 65 proc. Obecne przepisy zobowiązują państwa UE do recyklingu odpadów na poziomie 50 proc. do końca 2020 roku.

Ponadto wyznaczono także cele dla recyklingu opakowań. W kontekście ogółu opakowań recykling ma wynosić 65 proc. do roku 2025 i 70 proc. do roku 2030. Opakowania z tworzyw sztucznych ma zostać przetworzonych co najmniej odpowiednio 50 i 55 proc. z nich. W przypadku opakowań drewnianych recykling powinien wynieść 25 proc. i 30 proc. Ponadto ma zostać przetworzone 70 i 80 proc. opakowań z metali żelaznych, 50 i 60 proc. opakowań aluminiowych, 70 i 75 proc. opakowań szklanych oraz 75 proc. i 85 proc. opakowań papierowych i kartonowych.

Zobacz także: Statki CMA CGM przestaną przewozić odpady z tworzyw sztucznych

Wiceminister klimatu Sławomir Mazurek podał także, że przepisy unijne przewidują także, że każda butelka z tworzywa sztucznego ma zawierać w sobie tzw. recyklat, czyli materiały pochodzące z recyklingu. Przepisy unijne przewidują, że do 2030 roku jego udział w produkcji butelek ma wynosić minimum 30 proc.

System ma zaradzić paleniu butelek w piecach

W myśl nowych przepisów tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta ma zacząć obowiązywać system kaucjonowania butelek plastikowych oraz szklanych. Ma on polegać na możliwości zwrotu plastikowych lub szklanych butelek do specjalnego automatu, dzięki czemu możliwe będzie odzyskanie przez konsumentów wcześniej zapłaconej kaucji. Identyczny system funkcjonuje od wielu lat m.in. w Niemczech. System kaucyjny z pewnością przyczyni się do liczby spalanych w przydomowych piecach butelek, co ciągle w wielu miejscach jest problemem.

Odpady pozwolą w Polsce na wyprodukowanie 13,5 mld m3 gazu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker