Polska

W Szczecinie powstaje innowacyjna elektrownia w wodociągu

Właśnie powstaje innowacyjna elektrownia wodna w Szczecinie, która wykorzysta spadek terenu do produkcji prądu.

Powstaje elektrownia wodna w Szczecinie umiejscowiona w rurach kanalizacyjnych

Szczecin postanowił wziąć przykład z amerykańskiego Portland i stworzyć innowacyjną elektrownię wodną umiejscowioną w rurach kanalizacyjnych. Istota projektu polega na umieszczeniu wewnątrz rur specjalnych turbin, które byłby napędzane przez wodę. Spadek terenu sprawia, że woda nabiera prędkości niczym górski strumyk dzięki czemu ma wystarczającą moc, by napędzić turbiny.

Zobacz także: Energetyka słoneczna w Polsce rozwija się coraz szybciej

W Szczecinie wykorzystano różnicę poziomów pomiędzy jeziorem Miedwie a Zakładem Produkcji Wody na Pomorzanach dokąd rurociągiem jest doprowadzana woda z akwenu.

turbina 1200x442

Spadek terenu między krańcowymi punktami wynosi 30 metrów, co pozwoli na zamontowanie turbiny wodnej o mocy 140 kW. To z kolei pozwoli na wyprodukowanie 1 GWh energii, co byłoby rezultatem bardzo zbliżonym do tego w Portland, gdzie mówi się o 1,1 GWh. W przypadku amerykańskiego miasta mówi się, że elektrownia zasili w energię 150 gospodarstw domowych. Można się spodziewać, że podobnie będzie w Szczecinie.

Zobacz także: W Polsce nawet samochody elektryczne szkodzą klimatowi [BADANIE]

Już dekadę temu ZWiK Szczecin postawił na OZE

Projekt nie jest pierwszym tego typu w portfolio szczecińskich wodociągów. ZWiK Szczecin już w 2010 roku założył sobie cel, by oprócz bycia dostawcą wody stać się także producentem zielonej energii. Dekadę temu podczas budowy oczyszczalni ścieków Pomorzany oraz modernizacji oczyszczalni Zdroje podjęto decyzję, że w obu lokalizacjach energia będzie pozyskiwana z biogazu, który jest produktem fermentacji osadów. Tym oto sposobem na Pomorzanach powstały trzy generatory o mocy 350 kW, a w Zdrojach jeden o mocy 200 kW. Następnie szczecińskie wodociągi postanowiły zainwestować w farmy fotowoltaiczne. Pierwsza powstała w 2015 roku, kolejna trzy lata później. Łącznie kosztem 12,2 mln zł zainstalowano panele o mocy 2,45 MW.   

W 2018 r. instalacje OZE należące do Spółki pozwoliły uzyskać łącznie 7,5 GWh energii. Wartość ta w rachunku energetycznym daje oszczędności na poziomie 1,4 mln zł rocznie z tytułu mniejszego zakupu energii elektrycznej z zewnątrz.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/02/23/energetyka-wiatrowa-bedzie-filarem-zielonej-transformacji/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker