Azja i OceaniaGospodarka

Kwota wolna od podatku w Laosie została podwyższona. Jest dwa razy wyższa niż w Polsce

17 lutego weszła w życie w Laosie nowa ustawa o podatku dochodowym (ustawa podatkowa nr 67/NA), która zastępuje ustawę podatkową nr 70/NA z 2015 roku. W wyniku zmian wprowadzone zostaną nowe progi, stawki podatkowe dla podatników oraz zostanie znacznie podniesiona kwota wolna od podatku w Laosie. 

System podatkowy w Laosie został zreformowany

Nowa ustawa o podatku dochodowym obniżyła stawkę podatku dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w odniesieniu do większości rodzajów działalności. Ponadto wprowadzono dwa roczne okresy sprawozdawcze, które zastąpiły model oparty na czterech.

Ustawa przewiduje większą progresję podatkową oraz wyższą kwotę wolną od podatku. Została ona zatwierdzona przez Zgromadzenie Narodowe (parlament) w czerwcu 2019 r. i wydana równocześnie z ustawą o zarządzaniu podatkami, ustawą o podatku od towarów i usług oraz ustawą o podatku akcyzowym.

Zobacz także: Laos. Tylko w tym roku rząd dziewięciokrotnie interweniował na rynku paliw

Ustawy te określają przepisy, środki, zarządzanie i kontrolę działalności podatkowej w Laosie. Rząd ma nadzieję, że poprawi to przestrzeganie przepisów podatkowych, a także zwiększy produktywność gospodarki.

Kwota wolna od podatku w Laosie została znacznie podwyższona

PIT jest pobierany co miesiąc z nowymi progresywnymi stawkami:

Stawki podatkowe pit w laosie2

Ponadto zaszły nieznaczne zmiany w podatku dochodowym, który jest zbierany od wszystkich przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych i jest nakładany na zyski. Stawki progresywne wahają się od 0-20 procent.

Co ciekawe kwota wolna od podatku wynosi w Laosie w przeliczeniu na złotówki niespełna 7 tys. złotych. Dla porównania w Polsce nie płaci się żadnego podatku do poziomu 8 tys. złotych. Niemniej jednak większość pracujących w naszym kraju (zarabiających między 13 000 a 85 528 zł brutto rocznie) jest objęta kwotą wolną od podatku na poziomie 3091 zł, czyli ponad dwukrotnie niższą niż w Laosie.

Zobacz także: Trasa kolejowa z Chin do Laosu została ukończona!

Czy Polska powinna pójść w ślady Laosu?

Niższe podatki w Laosie niż w Polsce nie są niczym zaskakującym. Na ogół kraje biedniejsze i słabiej rozwinięte mają niższe stawki podatkowe, z kolei kraje bogatsze mają znacznie wyższe stawki podatkowe. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że w Laosie zmieniono system na nieco bardziej progresywny i odciążono najbiedniejszych. Należy także zauważyć, że 7 tys. złotych w Laosie ma znacznie większą siłę nabywczą niż w Polsce. PKB per capita mierzone parytetem siły nabywczej w Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej wynosiło w 2018 roku niespełna 8 tys. dolarów. Dla porównania w Polsce było to blisko 32 tys.

To ważna uwaga dla rządzących w Polsce, którzy zdecydowanie powinni podnieść kwotę wolną, gdyż jest ona obecnie na bardzo niskim poziomie i od wielu lat nie jest waloryzowana. Osoby najmniej zarabiające powinny płacić znacznie niższe podatki, na co się nie zanosi. Nie zanosi się także na kompleksową przebudowę systemu podatkowego, który zamiast zostać zburzony i pobudowany od nowa jest w Polsce upiększany kolejnymi nadbudówkami.

Andrzej Banaszak

Zapaść gospodarcza w Laosie. Państwo nie jest w stanie spłacić chińskich kredytów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker