Polska

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną coraz wolniej

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,9 proc. (przy wzroście cen usług – o 7,1 proc. i towarów – o 1,4 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,2 proc. (przy spadku cen towarów i usług po 0,2 proc.).

Największy wpływ na wskaźnik miał transport

W maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 4,5 proc.), które obniżyły ten wskaźnik o 0,39 p. proc. Wyższe ceny w zakresie zdrowia (o 1,6 proc.) oraz żywności (o 0,1 proc.) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc. i 0,03 p. proc.

Zobacz także: Dlaczego w inflacja w biedniejszych krajach jest większa?

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 6,5 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 5,8 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 p. proc. i 1,40 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 12,8 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,2 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 1,29 p. proc. i 0,21 p. proc.

Najmocniej wzrosły ceny wywozu śmieci i usługi instytucji finansowych

W stosunku do maja 2019 roku najmocniej wzrosły ceny wywozu śmieci i usług świadczonych przez banki i inne instytucje finansowe. Były to wzrosty odpowiednio o 53,2 proc. oraz 39,3 proc. Wyraźnie wzrosły także ceny owoców (o 27,9 proc.), usług stomatologicznych (14,3 proc.), energii elektrycznej (11,7 proc.) oraz usług fryzjerskich (11,4 proc.).

Zobacz także: Transport morski: ceny frachtu szybują w górę. Ucierpią firmy lokalne

Z kolei najmocniej spadły ceny paliw. Gaz ciekły oraz „pozostałe paliwa do środków transportu” były tańsze o 25,2 proc., benzyna o 24 proc., a olej napędowy o 22 proc. Prócz tego spadek zaliczyły usługi transportowe (o 12,1 proc.), sprzęt telekomunikacyjny (9,3 proc.), obuwie (4,6 proc.) oraz odzież (4,2 proc.).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną coraz wolniej, czego oczekiwano

Odczyty inflacji są zgodne z oczekiwaniami analityków, którzy spodziewali się spowolnienia wzrostu cen ze względu na pandemię Covid-19.

Nie ma czegoś takiego jak realna inflacja. Właściwą liczy GUS

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker