Polska

Bitwa o wozy została wygrana przez wyborców Trzaskowskiego

Kilka dni temu głośno skrytykowaliśmy działania MSWiA, które praktycznie wprost prowadziło kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Chodzi o inicjatywę zatytułowaną „Bitwa o wozy”, która była jednoznacznym zabiegiem mającym zwiększyć poparcie urzędującego prezydenta.

Nieuczciwy zabieg profrekwencyjny MSWiA

Tytułem wprowadzenia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyszło z inicjatywą „Bitwy o wozy”. Polegała ona na tym, że jedna gmina do 20 tys. mieszkańców z każdego województwa, która będzie miała najwyższą frekwencję otrzyma dofinansowanie do wozu strażackiego dla ochotniczej straży pożarnej.

Zobacz także: Wzrost liczby zakażeń i głupich pomysłów. Czas na godziny dla seniorów [FELIETON]

Oczywiście był to zabieg profrekwencyjny, który mógłby wydawać się czysto neutralny dla kampanii wyborczej. Niestety kluczowa była kwestia liczebności mieszkańców gminy. Gdyby „zabawa” dotyczyła całej Polski to nie byłoby w tym nic złego. Niestety, gminy do 20 tys. mieszkańców to gminy gdzie największe poparcie otrzymuje Andrzej Duda.

Z danych late poll przeprowadzonych przez Ipsos wynika, że urzędujący prezydent na wsiach miał aż 55,9 proc. poparcia. To wyraźnie pokazuje jakim zabiegiem była „Bitwa o wozy”.

Co jednak ciekawe, zabieg się nie udał i wozy trafią w większości do gmin gdzie wygrał Rafał Trzaskowski. Nawet na podkarpaciu, gdzie urzędujący prezydent miał 60,7 proc. poparcia, wóz strażacki trafi do gminy Cisna, w której triumfował kandydat opozycji.

Nieracjonalna bitwa o wozy została wygrana przez wyborców Trzaskowskiego

Ogólnie z 16 gmin, do których mają trafić wozy strażackie w 10 wygrał Rafał Trzaskowski. Dobrze obrazuje to tabela, którą można znaleźć na stronie Warszawskich Plotek Biznesowych.  

plotki wozy

Zobacz także: Zakaz parkowania samochodów elektrycznych w parkingach podziemnych? Tego chcą strażacy

Zagrywka z wozami za frekwencje jest przede wszystkim nieracjonalna. Samochody nie trafią do gmin, które najbardziej ich potrzebują, a do gmin, które miały najwyższą frekwencję. Duża część z nich to jedne z najbogatszych gmin w Polsce, które stać na zakup tego rodzaju sprzętu i bez dofinansowania. Spośród 16 zwycięskich jednostek siedem z nich znajduje się w 90 najbogatszych gmin w kraju. Dla przypomnienia gmin w całej Polsce mamy 2478.

Dlatego, zamiast kombinować z korupcją wyborczą MSWiA powinno zrobić inwentaryzację OSP w całym kraju i wesprzeć najbardziej potrzebujące gminy. To by każdemu wyszło na dobre.

Filip Lamański  

Spalanie odpadów jest coraz radziej zgłaszane do straż miejskich

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker