Polska

Rozpoczęła się budowa największej elektrownii słonecznej w Polsce

Firma BayWa r.e. rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej w Witnicy, która będzie największą elektrownią słoneczną w Polsce. Projekt o mocy 64,6 MWp, ma zostać ukończony do końca 2020 r., realizowany jest bez konieczności uzyskania dotacji rządowych, a wytworzona energia elektryczna będzie sprzedawana lokalnie klientowi przemysłowemu na podstawie długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej. Spółka prowadzi już zaawansowane rozmowy w celu zabezpieczenia PPA.

Elektrownia budowana jest w pobliżu Witnicy, niedaleko granicy niemieckiej między Poznaniem a Berlinem. Dr Benedikt Ortmann, Globalny Dyrektor Projektów Słonecznych w BayWa r.e., komentuje: Po pomyślnym zakończeniu w ostatnich latach projektów w Hiszpanii i Niemczech, które były realizowane bez dotacji, dotarliśmy do punktu, w którym energia fotowoltaiczna jest dostępna na rynku również w Polsce.

„Polska doświadcza ogromnego zapotrzebowania na zieloną energię, szczególnie ze strony handlu i przemysłu, które nie mają wystarczającego dostępu do energii z OZE, gdyż Polska wytwarza ponad 80 proc. energii elektrycznej węgla – dodaje.

Matthias Emminghaus, odpowiedzialny za polski region w BayWa r.e. Solar Projects GmbH, dodał: „Obsługujemy polski rynek od kilku lat i cieszymy się, że ta praca się teraz opłaca.

„W Polsce istnieje ogromny potencjał dla energii wiatrowej i słonecznej. Już w przyszłym roku planujemy budowę dodatkowego parku solarnego o mocy 50 MWp, a nasze portfolio projektów solarnych wynosi obecnie około 600 MWp. W ciągu najbliższych pięciu lat postawiliśmy sobie za cel budowę w Polsce projektów solarnych i wiatrowych o mocy ponad 1 Gigawata” – dodaje.

{loadmoduleid 155}

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker