Europa

Niemiecka gospodarka załamała się. Największy spadek PKB w historii

Niemiecka gospodarka zaliczyła największy kwartalny spadek PKB w historii pomiarów. Produkt krajowy brutto w II kwartale zmniejszył się o 10,1 proc. w stosunku do I kwartału.

Po spadku w I kwartale o 2,2 proc., niemiecka gospodarka kontynuuje spadki i tym razem skurczyła się o 10,2 proc. To największy spadek w historii danych, których historia prowadzenia sięga początku lat 70. XX wieku.

Spadek jest efektem walki ze skutkami Covid-19. W II kwartale spadł import, eksport i wydatki konsumpcyjne. Jedynym ogranicznikiem spadku był wzrost wydatków publicznych.

Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics podał, że odmrażanie gospodarki przyniosło pozytywne skutki dla gospodarki i kolejne miesiące wskazują na to, że sytuacja będzie się poprawiać. Jego zdaniem PKB ma w III kwartale wzrosnąć, jednak wzrost ten będzie niższy niż spadek w II kwartale.

Oliver Rakau, główny ekonomista niemieckiego oddziału firmy analitycznej Oxford Economics wspomniał, że dotychczasowe analizy instytucji zakładające spadek tegorocznego PKB o 6 proc. były zbyt optymistyczne i konieczna będzie rewizja szacunków w dół.  

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker