Polska

Tylko 27 proc. polskich pracowników ma możliwość pracy zdalnej. W OECD jest to ok. 40 proc.

Z danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w Polsce 27 proc. zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej. Dla porównania w krajach OECD jest to około 40 proc.

Jak podają eksperci PIE, różnica między Polską a innymi krajami OECD wynika ze struktury gospodarki. Polska gospodarka ciągle w dużym stopniu oparta jest o produkcję przemysłową, w przypadku której niemożliwe jest pracowanie w formie zdalnej.

Jacek Grzeszak z PIE w rozmowie z PAP wskazał, że w trakcie pandemii swoją pracę wykonywało zdalnie około 25 proc. pracujących, z czego duża część robiła to chwilowo.

Około 10 proc. pracujących wykonywało swoje obowiązki z domu, natomiast 15 proc. w formie hybrydowej.

Co ciekawe, z badania przeprowadzonego przez PIE wspólnie z PFR wynika, że tylko 12 proc. chciałoby na stałe pracować w formie zdalnej. Dodatkowe 14 proc. stwierdziło, że najlepszą formą pracy dla nich jest praca hybrydowa łącząca pracę zdalną i pracę z biura. Z kolei 16 proc. woli wykonywać swoje obowiązki w miejscu pracy. Są to osoby, które stwierdziły, że w jakikolwiek sposób rozważają pracę zdalną.

Grzeszak komentował dla PAP, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to mała grupa osób wykonująca swoje obowiązki całkowiecie zdalnie (5-10 proc.) oraz większa grupa (ok. 15 proc.), która będzie miała możliwość wykonywania swojej pracy zdalnie, ale nie będzie to ich podstawowy sposób wykonywania swoich obowiązków.

Polecane artykuły

Back to top button