Polska

Tylko 27 proc. polskich pracowników ma możliwość pracy zdalnej. W OECD jest to ok. 40 proc.

Z danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że w Polsce 27 proc. zatrudnionych ma możliwość pracy zdalnej. Dla porównania w krajach OECD jest to około 40 proc.

Jak podają eksperci PIE, różnica między Polską a innymi krajami OECD wynika ze struktury gospodarki. Polska gospodarka ciągle w dużym stopniu oparta jest o produkcję przemysłową, w przypadku której niemożliwe jest pracowanie w formie zdalnej.

Jacek Grzeszak z PIE w rozmowie z PAP wskazał, że w trakcie pandemii swoją pracę wykonywało zdalnie około 25 proc. pracujących, z czego duża część robiła to chwilowo.

Około 10 proc. pracujących wykonywało swoje obowiązki z domu, natomiast 15 proc. w formie hybrydowej.

Co ciekawe, z badania przeprowadzonego przez PIE wspólnie z PFR wynika, że tylko 12 proc. chciałoby na stałe pracować w formie zdalnej. Dodatkowe 14 proc. stwierdziło, że najlepszą formą pracy dla nich jest praca hybrydowa łącząca pracę zdalną i pracę z biura. Z kolei 16 proc. woli wykonywać swoje obowiązki w miejscu pracy. Są to osoby, które stwierdziły, że w jakikolwiek sposób rozważają pracę zdalną.

Grzeszak komentował dla PAP, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to mała grupa osób wykonująca swoje obowiązki całkowiecie zdalnie (5-10 proc.) oraz większa grupa (ok. 15 proc.), która będzie miała możliwość wykonywania swojej pracy zdalnie, ale nie będzie to ich podstawowy sposób wykonywania swoich obowiązków.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker