Europa

Polacy są drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w UE

W 2020 r. 20,6% ludności UE miało 65 lat lub więcej. Był to o 2,8 punkty procentowe wyższy wynik niż w 2011 roku kiedy wynosił 17,8% – podaje Eurostat.

Wśród państw członkowskich UE najwyższy udział osób starszych w ogólnej liczbie ludności w 2020 r. Odnotowano we Włoszech (23,2%), następnie w Grecji i Finlandii (po 22,3%), Portugalii (22,1%), Niemczech (21,8%) i Bułgarii (21,6%). Najmniej seniorów w ogóle populacji było natomiast w Irlandii (14,4%) i Luksemburgu (14,5%).

Na poziomie regionalnym najwyższy odsetek osób starszych odnotowano w Chemnitz (29,3%) w Niemczech, następnie w Ligurii (28,7%) we Włoszech, Epirze (27,3%) w Grecji, Limousinie (27,1%) we Francji i Saksonii-Anhalt (27,0%) w Niemczech.

Najniższe udziały odnotowano w dwóch regionach zamorskich Francji: Majocie (2,7%) i Gujanie Francuskiej (6,1%) oraz hiszpańskim autonomicznym regionie Melilla (11,1%).

Elderly population across EU regions map.png

Polacy drugim najszybciej starzejącym się społeczeństwem w UE

Polska starzeje się w szybkim tempie, jednak ciągle ma stosunkowo młode społeczeństwo. W 2020 roku osoby mające 65 lat i więcej stanowiły 18,2% polskiej populacji. To mniej niż wartość dla całej UE, gdzie wynosi on wspomniane 20,6%.

Jednakże w 2011 roku takie osoby stanowiły w Polsce zaledwie 13,6% populacji. Oznacza to, że odsetek seniorów wzrósł na przestrzeni ostatnich lat o 4,6 p. proc. To znacznie szybciej niż dla całej UE.

Jest to drugi największy wzrost w UE. Szybciej starzeje się tylko społeczeństwo Finów, gdzie odsetek seniorów urósł z 17,5% w 2011 do 22,3% w 2020 roku. W czołówce najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie są także Czesi i Słowacy, gdzie w przytaczanym okresie wzrosła liczba seniorów w ogóle populacji odpowiednio o 4,3 p. proc. oraz 4 p. proc.

Z kolei po drugiej stronie zestawienia jest Luksemburg, który przyciąga wielu młodych ludzi, w dużej mierze programistów i finansistów. W tym małym kraju odsetek seniorów między rokiem 2011 a 2020 wzrósł zaledwie o 0,6 p. proc. Drugim najwolniej starzejącym się społeczeństwem są Niemcy, gdzie odsetek seniorów wzrósł o 1,1 p. proc.

starzejace sie spoleczenstwo

Duże wyzwanie dla Europy i Polski

Populacja Europy starzeje się bardzo szybko i ten trend będzie przyspieszał, gdyż w krajach Europy Środkowej, zwłaszcza w Polsce, ludność starzeje się w wyjątkowo szybkim tempie. To duże wyzwanie dla tych państwa. Tak zmieniająca się demografia będzie wymagać istotnych zmian w systemie emerytalnym, polityce zdrowotnej oraz migracyjnej. Bez wyraźnych działań na tych płaszczyznach odwrócenie trendu będzie bardzo trudne. Można próbować stymulacji dzietności, jednak na tej płaszczyźnie wydajemy się być przegrani.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker