Polska

Fabryka akumulatorów LG powstaje w Polsce pod Wrocławiem

W ciągu kilku najbliższych miesięcy Polska będzie mogła poszczycić się największą fabryką akumulatorów EV na świecie. Fabryka akumulatorów LG sprawi, że nasz kraj będzie miał większe znaczenie w globalnej produkcji samochodów elektrycznych. Z tego powodu warto przytoczyć historię powstawania największej fabryki na globie.

LG Energy Solution rozpoczęła swoją działalność w 2016 roku

LG Energy Solution rozpoczęła swoją działalność w 2016 roku, choć wtedy nazywała się jeszcze LG Chem Wrocław Energy. To wtedy rozpoczęto budowę – jak wówczas podawano – największej fabryki akumulatorów EV w Europie. Zgodnie z planem Koreańczycy mieli zainwestować w podwrocławskiej gminie Kobierzyce 1,3 mld złotych oraz zatrudnić ok. 1000 osób.

Produkcja baterii do aut elektrycznych ruszyła w drugiej połowie 2017 roku. Wówczas Premier Morawiecki podawał, że 1 na 9 produkowanych w Europie samochodów elektrycznych będzie miał akumulatory wyprodukowane w Polsce. Sama inwestycja była określana mianem największej ostatnich lat. Fabryka w momencie rozpoczęcia funkcjonowania miała mieć zdolność produkowania 100 tys. sztuk baterii rocznie. Szybko się jednak okazało, że rozwój elektromobilności wymaga większych nakładów.

Fabryka akumulatorów LG w Kobierzycach miała być jeszcze większa

Jeszcze w tym samym roku LG ogłosiło, że zwiększa inwestycje o 4,5 mld złotych i tworzy dodatkowe 800 miejsc pracy. Był to tzw. drugi etap rozbudowy, który jeszcze nie zdążył się zakończyć, a LG ogłosiło, że dalej będzie rozbudowywać swoją fabrykę. Ogłoszono to wiosną 2019 roku, a inwestycja zostanie ukończona w sierpniu 2021 roku. Wartość inwestycji poczynionych w trzecim etapie jest szacowana na 5,2 mld złotych.

Zobacz także: Największa fabryka baterii samochodowych na świecie będzie działać w Polsce

Podobnie jak w przypadku drugiego etapu, tak również w przypadku trzeciego etapu ogłoszono kolejną rozbudowę jeszcze przed zakończeniem bieżącej. W sierpniu 2020 roku LG postanowiło rozpocząć czwarty etap budowy. Jednocześnie Koreańczycy ramach rozbudowy złożyli wniosek o dofinansowanie inwestycji przez Agencję Rozwoju Przemysłu. W ramach inwestycji czwartego etapu LG zadeklarowało nakłady na poziomie 303 mln euro (1,3 mld złotych) oraz zatrudnienie co najmniej 500 nowych pracowników do końca 2022 roku.

Każdy inwestor jest dla nas ważny, a jego projekt interesujący. W ubiegłym roku wydaliśmy 56 decyzji o wsparciu inwestycji w zarządzanych przez nas strefach. To najwięcej decyzji spośród wszystkich instytucji zarządzających strefami. Jedną z nich jest decyzja o wsparciu LG Energy Solution – czołowego producenta akumulatorów EV. Dzięki temu w naszej strefie w Kobierzycach pod Wrocławiem powstaje największa fabryka akumulatorów EV na świecie. To inwestycja zagraniczna w strategicznej branży electromobility – komentował decyzje o rozbudowie fabryki Cezariusz Lesisz, prezes ARP S.A.

Suma nakładów przekroczy 3,1 mld euro, czyli ponad 13 mld złotych.

Wraz z ukończeniem czwartego etapu suma nakładów przekroczy 3,1 mld euro, czyli ponad 13 mld złotych. Zatrudnienie w fabryce znajdzie 10 tys. osób. Obecnie LG Energy Solution jest największym inwestorem w Polsce. Jednocześnie po finalizacji inwestycji Polska będzie miała największą fabrykę baterii EV na świecie. Możliwości produkcyjne fabryki mają wynieść 100 GWh, co pozwoli na zrealizowanie europejskiego zapotrzebowania na baterie na poziomie 60%. Warto dodać, że przy pierwszym etapie – zgodnie ze słowami premiera – było to ok. 11%.

Inwestycja wydaje się kluczowa dla rozwoju polskiej gospodarki. Najnowsze badania Oxford Economics dowodzą, że cena baterii będzie kontynuować trend spadkowy. W efekcie samochody elektryczne w połowie obecnej dekady zrównają się cenowo z samochodami spalinowymi. W kolejnych latach mają natomiast stawać się tańsze od aut z napędem konwencjonalnym. Tym samym popyt na baterie będzie rósł. Niewykluczone w związku z tym są dalsze inwestycje w podwrocławskich Kobierzycach.

Fabryka Intela jednak nie w Polsce? Prawdopodobnie wygrały Niemcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker