Polska

12 tysięcy złotych na dziecko rusza od 2022 roku

Od stycznia 2022 roku do polskich rodzin ma trafić 12 tysięcy złotych na dziecko. To zmiana w stosunku do tego, co planowano pierwotnie.

W Nowym Ładzie został zapisany postulat, który głosił, że rodzice dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy otrzymają jednorazową pomoc finansową w wysokości 12 tys. złotych. Warunkiem było jednak to, by było to drugie dziecko i kolejne dziecko. Pierwotnie świadczenie miało obejmować dzieci, które przyjdą na świat po uruchomieniu programu. Teraz okazuje się, że ma on obejmować już dzieci, które będą na świecie.

Jesteśmy w trakcie przygotowań tej ustawy. Założenia są takie, że ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022 – powiedziała na falach Radia Wrocław Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

12 tysięcy złotych na dziecko będzie wypłacane na dwa sposoby

Gdyby obowiązywały pierwotne zasady, to pierwsze środki byłyby wypłacane dopiero w 2023 roku, gdyż to wtedy dzieci urodzone po uruchomieniu programu skończyły 12 miesięcy. Jeśli w ciągu trzech lat od urodzenia dziecka objętego programem urodzi się kolejne, kwota zostanie podwojona. Świadczenie ma być wypłacane na dwa sposoby. W 12 ratach po 1000 złotych lub w 24 ratach po 500 złotych. 

Zobacz także: Babcia+, czyli pseudodemograficzny program, który wesprze seniorów [FELIETON]

To kolejny pomysł wsparcia dzietności w Polsce za pomocą pieniędzy. Wcześniej uruchomiono program Rodzina 500+, który kosztuje Polaków ponad 40 mld rocznie, a jak pokazują dotychczasowe dane, od pięciu lat nie zmienił dzietności w naszym kraju. Teraz pojawia się kolejny pomysł, a należy wspomnieć także o niedawnej idei programu Babcia+. Nazwałem go nawet pseudodemograficznym programem dla seniorów, gdyż w tym programie pieniądze płynęłyby do seniorów, którzy otrzymywaliby je za opiekę nad wnukami. I ten program ma według cytowanej już Minister Maląg wspomóc polską demografię.

Działania na tej płaszczyźnie podejmowane przez rząd co do zasady różnią się od tych sugerowanych przez specjalistów. Specjaliści z dziedziny demografii stosunkowo zgodnie podają, że obecnie jeśli jest jakikolwiek ratunek dla demografii, to jest on w nowych i bezpłatnych żłobkach i przedszkolach, lepszym rynku pracy i rynku mieszkaniowym.

Dlaczego w Polsce rodzi się mało dzieci? Bo państwo nie sprzyja młodym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker