Europa

Inflacja w Polsce spadła w maju aż o 0,5 p.p. względem kwietnia

Jak wynika z nowych danych Eurostatu, inflacja HICP wyniosła w maju 4,6%. To oznacza, że inflacja w Polsce spadła aż o 0,5 p.p. względem kwietnia.

Stopa inflacji HICP na terenie Unii Europejskiej

Pozytywne wiadomości płyną do nas z Eurostatu. Według najnowszych danych stopa inflacji HICP spadła aż o 0,5 p.p. i wyniosła 4,6%. To oznacza, że drugi miesiąc z rzędu nie jesteśmy już unijnymi liderami pod tym względem. Na Węgrzech wzrosła ona o 0,1 p.p. i dobiła do poziomu 5,3%.

Na trzecim miejscu z wynikiem 4% znalazł się Luksemburg. Dalsze miejsce zajmują państwa naszego regionu – Litwa (3,5%), Rumunia (3,2%), Estonia (3,2%), Austria (3,0%), Czechy (2,7%) i Łotwa (2,6%). Średnia inflacja w UE wyniosła 2,3%, a w strefie euro 2,0%. Spośród wszystkich państw UE, jedynie Grecja odnotowała ujemną inflację (-1,2%).

Inflacja prawdopodobnie spadnie w najbliższych miesiącach z uwagi na wygaśnięcie efektu bazy w paliwach. Spadek mogą przyhamować wzrosty globalnych cen żywności. Indeks cen FAO jest obecnie na najwyższym poziomie od wielu lat. Proinflacjnie może działać także otwieranie gospodarki. Ruch w sklepach i miejscach rekreacji jest obecnie najwyższy od roku.

Zobacz także: Dwucyfrowa inflacja w styczniu? Mało prawdopodobne, ale ekonomiści nie wykluczają

Inflacja w Polsce spadła praktyczniej najmocniej w Europie

Warty odnotowania jest też spadek inflacji, który był u nas największy w całej UE. W porównaniu do kwietnia nasza inflacja HICP spadła o 0,5 pp. Spadki zanotowano jedynie w 4 państwach. Prócz nas była to Szwecja, Czechy i Grecja. Inflacja najsilniej wzrosła w Estonii (+1,6 p.p.), na Litwie i w Austrii (+1,1 p.p.).

Inflacja mierzona przez GUS (CPI) wyniosła w maju 4,7% i był to wynik o 0,1 p.p. niższy od szybkiego odczytu, ale nadal oznacza to wzrost o 0,4 p.p. względem kwietnia. Rozbieżność między inflacją HICP, a CPI wynika z zastosowania innych wag w koszyku. W tej mierzonej przez Eurostat wyższą wagę mają usługi finansowe, które ostatnio bardzo zdrożały. Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że inflacja osiągnęła w maju swój tegoroczny szczyt i zacznie spadać.

Inflacja na poziomie 2%? W długiej perspektywie nikomu się to nie udało

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker