Uncategorized

Inflacja na poziomie 2%? W długiej perspektywie nikomu się to nie udało

Bank centralne niejednokrotnie mają wyznaczony określony cel inflacyjny z możliwymi widełkami, w których inflacja może się mieścić. Jeśli odczyty inflacji pokażą, że nie mieści się ona w przyjętym paśmie wahań, to wówczas bank centralny najczęściej interweniuje na rynku. Przyjęło się, że odpowiednia inflacja to inflacja na poziomie 2%. Jak się jednak okazuje, w długiej perspektywie żaden kraj takiego poziomu nie potrafił utrzymać.

Czy da się utrzymać inflacja na poziomie 2% w długim okresie?

Przyjęło się, że cel inflacyjny w Polsce wynosi 2,5% z możliwymi odchyleniami o +/- 1 p. proc. Jeśli inflacja wychodzi poza pasmo wahań, to wówczas Narodowy Bank Polski winien podjąć odpowiednie działania mające na celu pomóc wrócić inflacji na właściwe tory. Oczywiście te działania powinny zostać podjęte, gdy bank centralny ma realny wpływ na dynamikę inflacji. W obecnej sytuacji NBP ma mocno ograniczone możliwości walki z inflacją, gdyż w dużej mierze jest to inflacja importowana.

Obecne odczyty inflacji zbliżają się w Polsce już do 6% i prawdopodobnie niebawem ten pułap zostanie osiągnięty. Szacunki mówią już o możliwości osiągnięcia inflacji na poziomie 7%. Tak wysokiej inflacji nie widziano w Polsce od ponad 20 lat. Niemniej jednak to, że dawno jej nie widziano, nie znaczy że jest to sytuacja patologiczna. Jak pokazują dane Deutsche Banku, utrzymanie inflacji w ryzach obecnego celu inflacyjnego jest bardzo trudne.

Zobacz także: Inflacja w Europie przyspiesza. Skąd się wzięła? [ANALIZA]

Deutsche Bank przeanalizował, jak kształtowała się inflacja w latach 1971 – 2020 dla 152 gospodarek, dla których dostępne były pełne dane. W tym okresie żadne z państw nie odnotowało w badanym okresie średniej inflacji na poziomie poniżej 2%. Tylko 45 odnotowało średnią na poziomie poniżej 5%. Kolejne 55 państw miało inflację na poziomie między 5% a 10%. Z kolei 52 państwa miały w ciągu minionych pięciu dekad średnią inflację przewyższającą 10%.

inflacja Deutsche bank

źródło: DeutscheBank

Należy mieć na uwadze, że na przestrzeni badanych pięćdziesięciu lat gospodarki bardzo mocno się zmieniły. Jednak pokazuje to, że pomimo bardzo szybko rosnącej produktywności, masowej automatyzacji i cyfryzacji, wiele państw i tak miało problem utrzymać średni poziom inflacji poniżej poziomu 5%.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker