Polska

Ceny żywności w Polsce: szykuje się olbrzymi wzrost

Dane GUS na temat cen produktów rolnych nie napawają optymizmem. W najbliższych miesiącach ceny żywności w Polsce będą rosnąć. 

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych znacznie wzrosły

Jak wynika z najnowszych danych GUS, ceny skupu podstawowych produktów rolnych w ujęciu rocznym urosły w maju o 16%. Jeszcze dwa 3 miesiące temu ich ceny w ujęciu rocznym były takie same (0%), a w styczniu nawet niższe (-3,6%).

Z czego wynika ten wzrost? Przede wszystkim z efektu bazy – w zeszłym roku ceny produktów rolnych były niższe niż w 2019. Po drugie wpływ miał też najzimniejszy kwiecień, który mógł opóźnić sezon zbiorów i podwyższyć ceny niektórych owoców. Kolejnym powodem są rosnące ceny prądu, które z kolei wynikają z cen praw do emisji CO2. Koszty energii elektrycznej stanowią 12% końcowej ceny żywności (szczególnie mleka czy owoców ze szklarni). 

Zobacz także: Dlaczego światowe ceny żywności rosną najszybciej od dekady?

Ostatnim wartym dopowiedzenia czynnikiem jest wzrost globalnych cen żywności. Światowe ceny żywności wzrosły w maju i były najwyższe od dekady, a co gorsze, tempo do tego wzrostu też jest zadziwiająco wysokie.

Ceny żywności, jedzenia

I tak oto gdy złożymy wszystkie te składniki w jedną całość, to otrzymujemy poniższy wykres.

Ceny żywności, jedzenia

Ceny żywności w Polsce wzrosną

Rosnące ceny płodów rolnych są jak jaskółka zapowiadająca swoim niskim lataniem deszcz. Tutaj po wzrostach cen produktów rolnych pojawia się wzrost cen w sklepach. Wzrost ten jest oczywiście nieco opóźniony. Tę ciekawą zależność pokazali na swoim Twitterze ekonomiści banku PKO. Wnioski nasuwają się same – w najbliższym czasie taniej już nie będzie.

Ceny żywności, jedzenia

Ziemniaki na targowiskach dwa razy droższe niż w skupie

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, jak duża jest różnica między ceną na skupie, a na targowiskach, to GUS pędzi z odpowiedzią. Jest dwa razy taniej. Przykładowo w marcu 2020 roku, za kilogram ziemniaków trzeba było zapłacić w skupie około 90 groszy. Cena na targowisku była za to ponad dwukrotnie wyższa i wyniosła 2 zł. Latem zeszłego roku ceny skupu wahały się od 30 do 60 gr, ale na targowisku musieliśmy zapłacić za nie od 1 do 1,4 zł.

Ceny żywności, jedzenia

Globalne ceny żywności dynamicznie rosną

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker