Polska

Cięcie wodą – metoda, która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników

Technologia waterjet od lat, regularnie zyskuje kolejnych zwolenników. Od czasu swojego powstania została co prawda udoskonalona, ale jej główny zamysł się nie zmienił. Wciąż jest to proces, w którym narzędziem tnącym pozostaje strumień wody (w połączeniu ze ścierniwem), emitowany pod wysokim ciśnieniem. Zatem założenie jest tutaj bardzo proste, a efekty więcej niż zadowalające. Warto nieco bliżej przyjrzeć się historii cięcia wodą, a także temu, jak ten proces wygląda dzisiaj.

Cięcie wodą, czyli skuteczność i precyzja

Cięcie strumieniem wody, to metoda obróbki w zasadzie dowolnego materiału, w której narzędziem tnącym jest woda, a konkretnie jej strumień. Dzięki bardzo dużemu ciśnieniu woda zyskuje zdolność obróbki nawet bardzo grubych i twardych materiałów. To jednak nie wszystko.

Od kiedy tylko zaczęto stosować cięcie wodą, technika ta dawała sobie radę z trudnymi w obróbce materiałami. Problemem była natomiast precyzja, która pozostawiała wiele do życzenia. Technologia była rozwijana przez lata, przez co nowoczesna maszyna do cięcia wodą ma w tej kwestii o wiele większe możliwości. Innowacyjne maszyny do cięcia wody, na przykład te oferowane przez Eckert, zapewniają precyzję na wymarzonym poziomie – https://www.eckert.com.pl/pl/technologies/79,ciecie-wodne.html. Trudno dzisiaj znaleźć bardziej precyzyjne rozwiązanie niż waterjet, jeśli chodzi o obróbkę twardych materiałów.

Cięcie strumieniem wody – jak to się zaczęło?

Już w połowie XIX wieku zaczęto używać strumienia wody o wysokim ciśnieniu do cięcia materiałów. Początkowo próby te nie przyniosły zamierzonych efektów. Jednak do metody tej powrócono blisko 80 lat później. Wtedy też po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać ją na szerszą skalę w przemyśle. Sprawdziła się doskonale w przypadku cięcia papieru, gdyż był to materiał miękki.

Przez kolejne lata metodę tę udoskonalono, wykorzystując również ścierniwo. Pozwoliło to na cięcie także twardych materiałów, które jak dotąd trudno było własnoręcznie obrobić. Z biegiem czasu rozwinięto też technologię cięcia wodą tworzyw sztucznych.

Zobacz także: Historia CPN, czyli jak rozwijał się pierwszy polski gigant paliwowy

W latach 60. ubiegłego wieku zauważono, że zwiększając ciśnienie, można ciąć nawet taki materiał, jak stal nierdzewna. I choć wtedy jeszcze metoda ta nie była tak doskonała, jak dziś, to niewątpliwie dała mocne podwaliny pod precyzyjne cięcie strumieniem wody. Pozostało bowiem jedynie udoskonalić maszyny pod kątem precyzji emisji strumienia, aby uzyskać niemal doskonałą metodę obróbki materiałów.

Współczesne maszyny do cięcia wodą mają kilka trybów pracy, są solidnie wykonane i mało awaryjne. Zautomatyzowane sterowniki i dodatkowe głowice, pozwalają natomiast na jeszcze precyzyjniejszą pracę (zwłaszcza przy wycinaniu skomplikowanych wzorów).

Cięcie wodą – zalety metody waterjet

Metoda cięcia wodą ma wiele zalet, do których należą głównie:

  • możliwość obróbki każdego rodzaju materiału od pianki, gumy, po szkło, drewno i metale,
  • szybkość pracy,
  • bezpieczeństwo zarówno dla samych użytkowników, jak i dla obrabianych materiałów,
  • niezwykła precyzja,
  • możliwość pracy w niskiej temperaturze.

Koszty cięcia wodą

Koszty zakupu specjalistycznej maszyny do cięcia wodą nie należą do najniższych. Niemniej jednak są one bardzo zróżnicowane. Warto jednak mieć pewność, że kupujemy naprawdę solidny i najwyższej jakości sprzęt. Dobrze mieć gwarancję, że cechuje się on szybkim, elastycznym i precyzyjnym działaniem, małą awaryjnością i brakiem potrzebny dodatkowej obróbki materiału (wykończenia).

Profesjonalna maszyna do cięcia wodą może obniżyć nawet o 70% koszty produkcji w stosunku do innych, dostępnych na rynku narzędzi tego typu. Tym samym warto wybrać jakościowy sprzęt, nawet jeśli jego cena jest nieco wyższa.

Historia rynku pracy III RP na wykresach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker