Polska

Prognozy NBP: inflacja i wzrost PKB wyższe niż oczekiwano

Narodowy Bank Polski opublikował lipcowy „Raport o inflacji”, z którego wynika, że inflacja ma być wyższa, niż oczekiwano w marcu. Podobnie jest z PKB, który według prognozy NBP dobije do 5%.

Prognozy NBP – inflacja w górę

Zgodnie z dokumentem wydanym przez Narodowy Bank Polski, inflacja CPI w 2021 roku ma wynieść 4,2%. To wyraźnie więcej niż prognozowano w marcowym wydaniu raportu o inflacji. Wówczas zdaniem analityków NBP inflacja w tym roku miała osiągnąć poziom 3,1%.

Podobna sytuacja jest w przypadku prognoz na następne lata. Jeszcze w marcu prognozowano, że w 2022 roku inflacja wyniesie 2,8%, a rok później 3,2%. Dziś wiemy już, że najprawdopodobniej będzie wyższa. Lipcowy „Raport o inflacji” zakłada inflację CPI w 2022 roku na poziomie 3,3%, a w 2023 roku na poziomie 3,4%.

W stosunku do marcowych prognoz większy wpływ na inflację ma mieć inflacja bazowa. Analitycy NBP zakładają, że inflacja bazowa odpowiadała za dodatkowe 0,55 p. proc. ze wzrostu na poziomie 1,1 p. proc. jaki nastąpił w prognozach między marcem a lipcem. Wyższe niż oczekiwano, będą także ceny żywności i energii.

Zobacz także: Inflacja w Czechach: analitycy obawiają się, że będzie ona dwucyfrowa

Prognozy PKB w górę

Z analizy NBP wynika także, że podwyższono prognozy dla PKB. W marcu zakładano, że gospodarka urośnie tym roku o 4,1%. W lipcu analitycy NBP zakładają wzrost na poziomie 5%. Z kolei prognozy na przyszły rok pozostały bez zmian, NBP zakłada wzrost na poziomie 5,4%. Nieznacznie niższy w stosunku do marcowych oczekiwań ma być wzrost w 2023 roku. Zamiast 5,4%, ma wynieść 5,3%. NBP nie jest pierwszą instytucją, która zakłada, że tegoroczny wzrost wyniesie ponad 5%. Prognozy do tego poziomu podniosły już banki – PKO BP, Pekao i mBank.

W tym roku wyższe niż oczekiwano jeszcze w marcu, mają być inwestycje. To one mają w głównej mierze odpowiadać za wzrost prognoz. Wzrost ten jest jednak obniżany przez inwestycje publiczne oraz kontrybucje eksportu netto. Szczególnie eksport netto ma mieć mniejszy wkład, niż oczekiwano jeszcze w marcu tego roku.

Filip Lamański

Inflacja w Polsce jeszcze wyższa! GUS podał dane za grudzień

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker