Uncategorized

Dubajski sposób na upał – tworzenie sztucznych ulew

Globalne ocieplenie utrudnia coraz większej liczbie ludzi z całego świata spokojne życie. Obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich temperatura praktycznie cały czas przekracza 47°C, czyniąc codzienne aktywności tamtejszych mieszkańców męczarnią. Jednakże Dubaj znalazł sposób na upał, będzie tworzył sztuczne ulewy.

Dubaj znalazł sposób na upał

Władze w Dubaju postanowiły przeciwdziałać upałom i zaangażować siły nauki, aby polepszyć życie mieszkańców. Naukowcy z angielskiego University of Reading opracowali na potrzeby rządu technologię, która potrafi wymusić opady deszczu. Polega ona na tym, że w niebo wysyła się drony, które strzelają ładunkami elektrycznymi w chmury. Metoda jest wyjątkowa efektywna. Tamtejsza agencja zajmująca się pogodą pokazała filmik, na którym widać, jak dzięki użyciu nowej technologii nad pustynią zaczyna padać ulewny deszcz. 

Jak dokładnie funkcjonuje ta technologia? Brian Kahn tłumaczy sposób, w jaki działa tak:

Chmury to kropelki wody, które są zbyt małe, by spadać z nieba (stąd chmury istnieją). Ładunki elektryczne zasadniczo zachęcają te małe kropelki do zderzenia i kondensacji w większe, które w końcu stają się wystarczająco ciężkie, aby opaść w postaci deszczu”.

Do tego krople wody po rażeniu prądem muszą być naprawdę duże, ze względu na temperatury, jakie panują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W tym kraju często nawet jak pada deszcz, to ze względu na wysoką temperaturę nie dociera on ziemi, bo kropelki wody podczas spadania wyparowują.

Zjednoczone Emiraty mają jedną z największych konsumpcji wody na mieszkańca na świecie. Jednocześnie w tym kraju, jak z resztą w każdym innym na Bliskim Wschodzie, opady deszczu są bardzo małe. Tamtejszy rząd jest przekonany, że nowa technologia pomoże utrzymać obecny standard życia wielu mieszkańcom tego państwa. 

Sami twórcy technologii nie są tak entuzjastycznie do niej nastawieni. Przyznają, że zamiast zwalczać skutki globalnego ocieplenia, trzeba zająć się czynnikami, które je powodują. Jak mówi jeden z wynalazców Robert Van de Noort:

„Mamy świadomość, że jako Uniwersytet mamy do odegrania dużą rolę. Będziemy współpracować z globalnymi partnerami, aby zrozumieć i pomóc w zapobieganiu najgorszych skutków zmian klimatycznych”.

Trudno się z nim nie zgodzić. Jeżeli klimat dalej będzie się ocieplał w tak szybkim tempie, to żaden dron, ani żadna inna technologia nie uratuje nas przed upałami, anomaliami pogodowymi i niedostateczną podażą żywności.  

Zobacz także: Świat płonie, a my nic z tym nie robimy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker