EnergetykaEuropa

Francuski koncern energetyczny oficjalnie ścigany za greenwashing

Total Energies od lat znajduje się pod lupą międzynarodowych organizacji ekologicznych

To dla wielu środowisk ekologicznych przełomowe wydarzenie. Francuski rząd przedstawił zarzuty wobec Total Energies za greenwashing. 

Greenwashing – poważne oskarżenia w kierunku giganta energetycznego

Francuski koncern Total Energies od lat znajduje się pod lupą międzynarodowych organizacji ekologicznych. Po raz pierwszy jednak toczy się oficjalne postępowanie wobec giganta. Skargę złożyły stowarzyszenia Wild Legal, Sea Shepherd France i Darwin Climax w październiku 2020 roku oskarżając Total o kłamstwa środowiskowe. Wiosną w 2022 roku te same podmioty zgłosiły fakt tzw. ekobójstwa (ang. ecocide). To termin we francuskim prawie określający umyślne niszczenie środowiska naturalnego. Pomimo że wciąż nie podjęto decyzji, czy sprawa o ekobójstwo będzie rozpatrywana, greenwashing pozostaje poważnym obciążeniem.

Prokuratora we Francji rozpoczęła dochodzenie przeciwko gigantowi naftowo-gazowemu TotalEnergies. Pierwsze działania podjęto już w 2021 roku, a głównym zarzutem było stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych. O Total Energies głośno było niedawno za sprawą budowy rurociągu gazowego w Afryce Wschodniej (EACOP) między Ugandą a Tanzanią. W związku z odkryciem gigantycznych złóż ropy naftowej w Ugandzie, francuski Total kieruje jednym z planów wydobywczych. Infrastruktura do eksportu surowców ma biec przez pola rolników, którzy są wysiedlani i zmuszani do przyjmowania zaniżonych odszkodowań (Więcej: Uganda rozpoczęła odwierty ropy naftowej. Wydobycie ma ruszyć w 2025 roku). Zdaniem aktywistów strategia naftowa Ugandy nie tylko naruszy delikatny ekosystem, ale również zlikwiduje źródło utrzymania lokalnych mieszkańców. Osoby mieszkające wzdłuż konstrukcji zarzucają władzy, że dostały zbyt niskie odszkodowanie za bezportowe utracenie swojej ziemi. Warto przypomnieć w tym kontekście, że Uganda jest jednym z najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne afrykańskich państw. Ekspansję Total Energies w Ugandzie próbowali przerwać ustawodawcy w Parlamencie Europejskim. Wówczas prezydent afrykańskiego kraju ostrzegł, że jeśli koncern postąpi zgodnie z zaleceniami UE, wówczas znajdzie innego partnera do współpracy.

Zobacz także: Firma Total wiedziała o swoim negatywnym wpływie na środowisko od 1971 roku

Zobacz także: TSL generuje w Polsce 6% PKB z dużym potencjałem na więcej

Działalność Total Energies w Afryce

Na uwagę zasługuje szczególnie obecność giganta energetycznego w Afryce. Total Energies mocno inwestuje w złoża na tym kontynencie, pomimo że w ostatnich latach przewagę zyskują chińskie korporacje.

Mikołaj Terraz, Dyrektor Generalny ds. poszukiwań i wydobycia powiedział:

W 2020 i na początku 2021 r. mobilizowaliśmy się, aby mieć pewność, że rozpoczęte już projekty będą mogły być kontynuowane. W Angoli, gdzie pozostajemy wiodącym operatorem, zainicjowaliśmy fazę 2 Zinia, projekt o krótkim cyklu, połączony z pływającą jednostką produkcyjną Pazflor FPSO. W Nigerii kontynuujemy projekt Ikike i uczestniczymy w siódmym projekcie skraplania Nigeria LNG. Jesteśmy bardziej selektywni w zakresie poszukiwań, ponieważ nasz całkowity budżet został zmniejszony z 1,5 mld USD w 2019 r. do 800 mln USD w 2021 r. W Afryce mamy trzy główne odwierty poszukiwawcze: Angola (blok 48), „Kość słoniowa” (pole Barracuda) i Namibia (blok Wenus). W najbliższej przyszłości planujemy również eksplorację Block Marine 20 w Republice Konga.

Jak każda duża korporacja, działania Total również zależą pośrednio od inwestorów. To właśnie m.in. z tego względu musiano ograniczyć działania w Mozambiku. Akcjonariusze firmy nie zgadzali się również z ekspansją w Ugandzie. Zgodnie z rosnącym znaczeniem OZE, Total opublikował postanowienie, według którego do 2030 roku nie będzie zwiększać wydobycia ropy, a raczej utrzyma stały poziom.

To pierwszy przypadek, gdy firma energetyczna oskarżana przez organizacje środowiskowe o greenwashing rzeczywiście może ponieść konsekwencje prawne. To również przełom dla środowisk klimatycznych, które skłoniły rząd do podjęcia stanowczych działań.

W minionym roku ukazał się głośny artykuł, którego teza brzmiała, że Total wiedział o swoim szkodliwym wpływie na środowisko od ponad pięciu dekad. Pomimo świadomości, nie zostały podjęte żadne działania, które miałyby go ograniczyć. Co ciekawe, korporacja chce dostosować się do zmieniających się czasów. Do 2030 roku Total chce zostać jednym z pięciu największych producentów energii odnawialnej na świecie, w szczególności w zakresie energii słonecznej i wiatrowej. Największe projekty fotowoltaiczne są realizowane w RPA, Egipcie i Kenii.

Europa wygrywa wojnę energetyczną z Rosją. Plan Putina to niewypał?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker