Uncategorized

Firma Total wiedziała o swoim negatywnym wpływie na środowisko od 1971 roku

Francuski gigant naftowy firma Total już w 1971 roku wiedział o swoim negatywnym wpływie na środowisko. Według najnowszych informacji przedstawiciele firmy milczeli aż do 1988 roku o tym, jakie znaczenie ma wydobycie paliw kopalnych na klimat. 


Firma Total w ogniu krytyki

Czasopismo Global Environmental Change opublikowało badania bezpośrednio oparte na wewnętrznych materiałach firmy, które pochodzą z drugiej połowy XX wieku. Na ich podstawie wykazano, że koncern był ostrzegany już w 1971 roku o swoim negatywnym wpływie na środowisko naturalne, jednak zarząd w tej kwestii pozostawał bierny przez prawie dwie dekady. Jak można przeczytać w opublikowanych badaniach, firma Total, od tego roku TotalEnergies, „zaczął budzić wątpliwości co do naukowych podstaw globalnego ocieplenia kilkadziesiąt lat temu”. W latach 90 zaakceptowano nowe spojrzenie na naukę o klimacie, jednak otwarcie promowano „opóźnienie polityki lub polityki peryferyjne w stosunku do kontroli paliw kopalnych”. 

Francuski koncern vs media

Publikacja badań obciążających wizerunkowo firmę Total była impulsem do powstania hashtagu #Totalknew w mediach społecznościowych. Podobnymi doniesieniami obciążono już firmy takie jak ExxonMobil i Shell. Warto przywołać szacunki Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), według których emisje z paliw kopalnych stanowią główną przyczynę globalnego ocieplenia, a w 2018 r. aż 89% globalnej emisji dwutlenku węgla pochodziło właśnie z paliw kopalnych i przemysłu. Po publikacji badań rzecznik koncernu Total oświadczył, że:

Wiedza o ryzyku klimatycznym od lat 70. nie różniła się od tej publikowanej w ówczesnych czasopismach naukowych, co w pełni potwierdza opublikowany dzisiaj artykuł naukowy. Błędem jest twierdzenie, że Total lub Elf ukrywali ryzyko klimatyczne w latach 70. lub później. TotalEnergies żałuje, że nigdy nie skontaktowali się z nim ani nie skonsultowali z nim autorzy artykułu, który przedsiębiorstwo zbada szczegółowo. TotalEnergies ubolewa nad procesem wskazywania sytuacji sprzed pięćdziesięciu lat, bez podkreślania wysiłków, zmian, postępów i inwestycji poczynionych od tego czasu. 

Oświadczenie korporacji ma poprawić wizerunek medialny, który ucierpiał wskutek opublikowanych badań. Analizy eksportów ds. klimatu rzucają nowe światło na branżę, jednak po raz kolejny dowodzą, że celem przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysku, inne kwestie są traktowane natomiast drugorzędnie. 

Zobacz także: Naukowcy są zgodni. To ludzie odpowiadają za globalne ocieplenie

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker