Uncategorized

USA wyda dziesiątki miliardów dolarów na walkę z nowymi pandemiami

Jak informuje Bloomberg, administracja Joego Bidena przedstawiła plan, którego koszt szacowany jest na 65,3 miliardów dolarów. USA wyda dziesiątki miliardów dolarów, aby zapewnić Stanom Zjednoczonym ochronę przed przyszłymi pandemiami. Współpracownicy aktualnego amerykańskiego prezydenta porównują wspomniany program pod względem ambitności do misji Apollo.

Epidemia koronawirusa w USA

Epidemia Covid-19 przyczyniła się do śmierci setek tysięcy obywateli Stanów Zjednoczonych. Z danych Our World in Data wynika, że od pierwszego kwartału 2020 roku w USA na koronawirusa zachorowało 40,1 milionów ludzi, a w wyniku zakażania się nim 649 tysięcy zmarło. 

Do tego epidemia silnie uderzyła w gospodarkę Stanów Zjednoczonych. W kwietniu zeszłego roku, U.S Bureau of Labour Statistics poinformował amerykańską opinię publiczną, że wskaźnik bezrobocia wynosi prawie 15%. Co prawda od tamtego momentu bezrobocie zaczęło spadać, jednak dalej nie jest ono na odpowiednio niskim poziomie. Obecnie do stanu zatrudniania z 2019 roku brakuje jeszcze 8 milionów pracowników. 

stopa bezrobocia USA

Źródło: Analizy Pekao, Twitter

Amerykańscy politycy obawiają się, że pandemia podobna do tej koronawirusa może się jeszcze w przyszłości powtórzyć i chcą oni przygotować USA na taką ewentualność. Jak przekonuje Eric Lander, dyrektor Biura Polityki Naukowo – Technologicznej:

„Istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że kolejna poważna pandemia, która może być gorsza niż Covid-19, wystąpi wkrótce, a być może nawet w ciągu następnej dekady”.

Dodaje on, że

„Po raz pierwszy w historii narodu amerykańskiego, dzięki postępom w nauce i technologii mamy możliwość przekształcić nasz kraj tak, aby był przygotowany na następną epidemię”.

USA wyda dziesiątki miliardów dolarów na walkę z nowymi pandemiami

To właśnie biuro, którego dyrektorem jest Eric Lander oraz Amerykańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego złożyła prezydentowi Stanów Zjednoczonych wniosek zatytułowany „American Pandemic Preparedness: Transforming Our Capabilities”. W jego ramach Stany Zjednoczone mają przeznaczyć 65 miliardów dolarów na ochronę swojego kraju przed ewentualną pandemią. 

Jak donosi Bloomberg z kwoty 65 miliardów dolarów, 24,2 mld ma być przeznaczone na rozwój szczepionek, 11,8 mld na rozwój leków; 6,5 mld na wzmocnienie infrastruktury związanej ze służbą zdrowia, 5 mld na poprawę testów, 3,1 mld na systemy nadzoru zdrowia publicznego, 2,3 mld na jego monitorowanie w czasie rzeczywistym oraz 3,1 mld na środki ochrony osobistej.

Ambitny plan Joego Bidena

Jak zaznacza Bloomberg, administracja Bidena dąży do stworzenia systemu, w ramach którego będzie możliwe opracowanie skutecznej szczepionki na dowolnego wirusa w ciągu 100 dni od jego wykrycia. Do tego chcą oni, aby możliwym stało się wyprodukowanie wystarczającej liczby szczepionek dla całych Stanów Zjednoczonych w ciągu 130 dni.

Plan administracji obecnego prezydenta jest ambitny. Jednak jak zaznacza Eric Lander, musi taki być, ze względu na ciągle rosnące niebezpieczeństwo związane z pojawianiem się nowych chorób zakaźnych. 

Zobacz także: Słabe dane z rynku pracy w USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker